«Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը» ամփոփում է մեդիադաշտում հայտնված կեղծ տեղեկությունները։
• Arminfo լրատվական գործակալության նմանությամբ ստեղծված ֆեյսբուքյան կեղծ էջը լուր էր տարածել, թե իբր ադրբեջանցիները թիրախավորել են Հրազդանի ՋԷԿ-ը։ Վերջինս Հրազդանի հարակից շրջանների բնակիչներին կոչ էր արել թողնել իրենց տներն ու հեռանալ բնակավայրերից:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն այս կապակցությամբ հայտնեց, որ տարածվող լուրը չի համապատասխանում իրականությանը։ Ծառայությունը կոչ արեց խուճապի չմատնվել, պահպանել զգոնությունն ու հետևել բացառապես պաշտոնական լրահոսին:
• Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել էին, թե հայկական կողմը երեկ՝ հոկտեմբերի 29-ին, հրաժարվել է ընդունել Հադրութում «հայերի կողմից անօգնական թողնված» 84-ամյա Միշա Մելքումյանին։ Ինչպես հայտնի է՝ վերջինս գերևարվել էր ադրբեջանական բանակի կողից։
Հիշյալ հայտարարությունից հետո Հայաստանի իրավասու մարմինները պարզել էին, որ, համաձայն բժշկական եզրակացության, մեր հայրենակցի առողջական վիճակը թույլ չէր տալիս տեղափոխում իրականացնել։
Հավելենք, որ Միշա Մելքումյանն այսօր՝ հոկտեմբերի 30-ին, մահացել է։ Նրա հիվանդության էպիկրիզը հանձնվել է ԿԽՄԿ-ին։
• Ադրբեջանական լրատվականները, անդրադառնալով Սպիտակի բժշկական կենտրոնում թթվածնային բալոնի մատակարարման համակարգի վթարին, նշել էին, թե կենտրոնում ուժեղ պայթյուն է որոտացել։ Լրատվականները նյութին կցել էին մի հին նկար, որն արվել էր սույն թվականին օգոստոս ամսին Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի ժամանակ։
• Ռուսական Lenta.ru լրատվակայքը այսօր գրել էր «խորհրդավոր» Socata TBM-930 չարտերային ինքնաթիռի մասին: Լրատվամիջոցը հայտնել էր, թե անհայտ պետական պատկանելիության մասնավոր Socata TBM-930 ինքնաթիռն այսօր Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանից մտել է թուրքական օդային տարածք և այդ պահին մոտենում է Անկարային։ «Военный обозреватель» տելեգրամյան ալիքն իր հերթին նշել էր, որ թռիչքի իրականացման համար տրվել է Հայաստանի և Թուրքիայի իշխանությունների համաձայնությունը։
ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն, անդրադառնալով թեմային, պարզաբանել էր, որ հիշյալ ինքնաթիռը պատկանում է «Գոլդեքս տեքստիլ» ընկերությանը։ Այն գրանցված է Ավստրիայում և որևէ արտառոց հանգամանք այս թռիչքի հետ կապված չկա:
Ոսումնասիրելով Flightradar24 համակարգի տվյալները, պարզ է դառնում, որ ինքնաթիռը Հայաստանից ուղևորվել է ոչ թե Անկարա, այլ Բուլղարիայի «Պլովդիվ» օդանավակայան և վայրէջք կատարել այնտեղ։
• Սոցցանցերում և որոշ լրատվական կայքերում տարածվեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի ելույթը՝ ԱՀ զինված ուժերի կողմից Գյանջա քաղաքում գտնվող ռազմական օբյեկտներին հրթիռային հարված հասցնելու նախազգուշացման մասին։ Տարածվող տեսանյութը ժամանակավրեպ էր՝ արված դեռևս հոկտեմբերի 4-ին։ Հիշեցնենք, որ սա հին ելույթները որպես նոր ներկայացնելու առաջին դեպքը չէ։ Վերջերս տարածվում էր նաև Հայաստանի ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանի՝ սեպտեմբերի 27-ի ուղերձը։
• Արձագանքելով վերջերս պտտվող լուրերին, ինչպես նաև համացանցում հայտնված բողոքներին, թե իբր ՊԵԿ-ը, ի դեմս մաքսային միջնորդների (բրոկերների), գումար է գանձում հօգուտ պետության հրաժարված ապրանքներից, ՊԵԿ-ը հայտնում է, որ մաքսային միջնորդները պետական մարմիններ չեն, այլ մասնավոր, ծառայություն մատուցող կազմակերություններ։ Վերջիններս իրենց ծառայության դիմաց՝ քաղաքացիների անունից մաքսային մարմիններում հանդես գալու համար, գանձում են X գումար: ՊԵԿ-ը չունի որևէ լիազորություն ազդելու անհատ տնտեսվարողների գնային քաղաքականության վրա։

- Фальшивая страница в Facebook, созданная по аналогии с информационным агентством «Арминфо», распространила новость о том, что азербайджанцы якобы взяли под прицел Разданскую ТЭС и призвала жителей окрестных районов Раздана оставить свои дома и покинуть населенные пункты.
В связи с этим СНБ РА сообщила, что распространяемая новость не соответствует действительности. СНБ призвала не паниковать, быть бдительными и следить только за официальными новостями.
- Власти Азербайджана заявили, что вчера, 29 октября, армянская сторона отказалась принять «оставленного без помощи со стороны армян» в Гадруте 84-летнего Мишу Мелкумяна. Как известно, последний был взят в плен азербайджанской армией.
После упомянутого заявления компетентные органы Армении выяснили, что, согласно медицинскому заключению, состояние здоровья нашего соотечественника не позволяло его передать.
Добавим, что сегодня, 30 октября, Миша Мелкумян скончался. Эпикриз его болезни был передан МККК.
- Азербайджанские СМИ, ссылаясь на аварию системы снабжения кислородом в медицинском центре Спитака, отмечали, что в центре прогремел сильный взрыв. СМИ приложили к материалу старый снимок, сделанный во время взрыва в Бейруте в августе этого года.
- Российский новостной сайт Lenta.ru написал сегодня о «загадочном» чартерном самолете Socata TBM-930. СМИ сообщили, что частный самолет неизвестной государственной собственности Socata TBM-930 вошел сегодня в воздушное пространство Турции из столицы Армении Еревана и в этот момент приближался к Анкаре. Телеграмм-канал "Военный наблюдатель", в свою очередь, отметил, что на полет было дано согласие властей Армении и Турции.
Обращаясь к вопросу, в Комитете гражданской авиации РА уточнили, что указанный самолет принадлежит компании "Goldex Textile". Он зарегистрирован в Австрии и нет никаких исключительных обстоятельств, связанных с этим рейсом.
Изучая данные системы Flightradar24, становится ясно, что самолет вылетел из Армении не в Анкару, а в аэропорт «Пловдив» в Болгарии и там совершил посадку.
- В социальных сетях и некоторых новостных сайтах распространялась речь президента Арцаха Араика Арутюняна с предупреждением о возможности нанесения ракетного удара по военным объектам в Гяндже со стороны ВС Арцаха. Видео устаревшее, оно было снято 4 октября. Напомним, что это не первый случай, когда старые выступления преподносятся как новые. На днях было распространено послание главы Генерального штаба Армении Оника Гаспаряна от 27 сентября.
- В ответ на недавние слухи и жалобы в социальных сетях о том, что Комитет государственных доходов в лице таможенных брокеров взимает деньги в пользу государства от отказных товаров, КГД заявляет, что таможенные брокеры являются не государственными органами, а частными сервисными организации. Последние взимают X сумму за свои услуги, чтобы действовать от имени граждан в таможенных органах. Комитет государственных доходов не имеет полномочий влиять на ценовую политику отдельных предприятий.