«Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը» ամփոփում է այսօրվա ընթացքում մեդիադաշտում հայտնված կեղծ տեղեկությունները։
• Հոկտեմբերի 27-ի երեկոյան` ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթից անմիջապես հետո, ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներում մի տեսանյութ տարածվեց, որտեղ երևում էր, թե ինչպես են ՀՀ ոստիկանները բերման ենթարկում մի խումբ մարդկանց։ Նշված էր, թե այն ընթացքում, երբ վարչապետ Փաշինյանը խոսում է բարձր մարտական ոգու մասին, հայ տղամարդկանց բռնի ուժով ուղարկում են «ծանոթանալու» Բայրաքթար հարվածային ԱԹՍ-ներին։
Իրականում տարածվող տեսանյութը որևէ կապ չուներ Ադրբեջանի կողմից` սեպտեմբերի 27-ին սաձազերծված պատերազմի հետ։ Այն համացանցում հայտնվել է դեռևս սույն թվականի հուլիսի 13-ին, երբ «ՎԵՏՕ» նախաձեռնության մասնակիցները Արտաշատ քաղաքից ավտոերթ էին իրականացնում դեպի Երևան։
• Հանրային հեռուստատեսության «1lurer.am»-ի նմանությամբ ստեղծված «lurer.live» կայքը և վերջինիս ֆեյսբուքյան էջը՝ «Լուրեր»-ը, շարունակում են ապատեղեկատվություն տարածել։
Հակառակորդի քարոզչական քաղաքականությունն իրականացնող հարթակներն այս անգամ էլ թիրախավորել են վարչապետի տիկնոջը՝ Աննա Հակոբյանին՝ գրելով, թե վերջինս  հոկտեմբերի 25-ին 1.000.000 դոլար է փոխանցել իր շվեյցարական հաշվին։ Ավելորդ համարելով հերթական անգամ անդրադառնալ կեղծ նյութի բովանդակությանը՝ հայտնում ենք, որ այս և նմանօրինակ այլ կասկածելի ծագում ունեցող տեղեկատվական հարթակների մասին ՀՀ ԱԱԾ-ն հանդես էր եկել հայտարարությամբ, նշելով, որ վերջիններս գտնվում են ծառայության հսկողության ներքո։ Հորդորում ենք ձեզ չհետևել էջին և չնպաստել ադրբեջանական քարոզչության վերարտադրությանը։
• Տելեգրամյան որոշ ալիքներ տեղեկություն տարածեցին, թե իբր Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, կոչ է արել Ստեփանակերտի և Շուշիի բնակիչներին ժամանակավոր լքել բնակավայրերը։
Ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Արցախի ռազմական ղեկավարությունը հերքեցին լուրը՝ հայտնելով, որ իրենք նման կոչով հանդես չեն եկել։
•  Այսօր՝ ժամը 13։00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ղեկավարությունը հայտարարեց, թե ՀՀ զինված ուժերը «Սմերչ» կայանքից հարված են հասցրել Բարդա քաղաքի ուղղությամբ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքեց այս տեղեկատվությունը՝ նշելով, որ այն անհիմն և կեղծ է:
• Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի մեկնարկից ի վեր հակառակորդի լրատվակայքերը տեղեկություններ են տարածում, թե հայկական կողմը պատերազմական գործողություններում երեխաների է ներգրավել։ Այս անգամ որպես ապացույց ներկայացվել են մի շարք լուսանկարներ, որոնցում հայկական բանակի համազգեստով տղամարդկանց առջև կանգնած են երեխաներ, որոնց ձեռքերում զենքեր են։
Իրականում լուսանկարները նոր չեն։ Դրանք համացանցում տարածվել են դեռ 2016-ի ապրիլին, երբ հակառակորդը նույն քարոզչությունն իրականացնելու նպատակով օգտագործել էր դրանք։ Իսկ լուսանկարի ուսումնասիրությունից պարզ է դառնում, որ երեխաները նույնիսկ ինքնաձիգ բռնելու հմտություն չունեն։
• Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ երեկ՝ հոկտեմբերի 27-ին, Վլադիմիր Պուտինի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է համատեղ ուժերով ղարաբաղյան ճգնաժամի կարգավորման հարցը։
Անդրադառնալով թեմային՝ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել էր, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցություններում Թուրքիայի մասնակցության հարցը չի քննարկվել:
•  Ռուսական interfax-ին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին հանդես է եկել կեղծ պնդումներով։ Խոսելով պատերազմում երկու կողմերի կորուստների մասին՝ վերջինս ասել է, թե իրենց ենթադրություններով  սեպտեմբերի 27-ից մինչ օրս հայկական կողմը կրել է  ավելի քան 5000 մարդկային կորուստ, իսկ ադրբեջանական կողմում կորուստներն անհամեմատ քիչ են։
Իրականում Ադրբեջանի նախագահի «ենթադրությունները» աղերս չունեն իրականության հետ։ Ի տարբերություն Ադրբեջանի կառավարության, որն իր ռազմական կորուստները չի բացահայտում, հայկական կողմը գրեթե ամենօրյա ռեժիմով հայտնում է սեփական կորուստների մասին։ Ներկայումս մեր զոհված զինծառայողների թիվը 1065 է։
Կեղծ է նաև այն պնդումը, թե ադրբեջանական բանակի զոհերի թիվն ավելի փոքր է, քան հայկական կողմինը։  ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պատերազմի առաջին իսկ օրերից հրապարակում է նաև հակառակորդի կրած թե՛ տեխնիկական, և թե՛ մարդկային կորուստների մասին օպերատիվ տվյալներ, որոնց համաձայն հակառակորդն ունի 6749 զոհ։

2. Summary of misinformation spread in the media throughout the day
The ''Information Checking Center'' summarizes pieces of fake information that appeared in the media field today.
• In the evening of October 27, immediately after the speech of the RA Prime Minister Nikol Pashinyan, a video was spread on the Azerbaijani Telegram channels, where the RA police arrest a group of people.  It was mentioned that at the time when Prime Minister Pashinyan was talking about a high fighting spirit, Armenian men were forcibly sent to "get acquainted" with Bayraktar striking UAVs.
In reality, the video has nothing to do with the war unleashed by Azerbaijan on September 27, and it appeared on the Internet on July 13 of this year, when the participants of the “VETO” initiative were carrying out a car rally from Artashat to Yerevan.
• “Lurer.live” website and its Facebook page “Lurer,” created similar to the “1lurer.am” of the Public Television, continues spreading misinformation.
The platforms implementing the opponent's propaganda policy, this time, targeted the Prime Minister's wife, Anna Hakobyan, writing that on October 25, the latter transferred $ 1,000,000 to her Swiss account. Considering it unnecessary to once again refer to the content of the fake material, we inform that the RA NSS made a statement about these and similar information platforms of other suspicious origin, noting that the latter are under the control of the service. We urge you not to follow the page, not to contribute to the reproduction of the Azerbaijani propaganda.
• Some telegram channels reported that the Armenian Ministry of Defense allegedly called on the residents of Stepanakert and Shushi to temporarily leave their settlements for security reasons.
Military leadership of both Armenia and Artsakh denied the news, stating that they had not made such a call.
• Today, at around 1 p.m., the Azerbaijani leadership announced that the RA Armed Forces had struck in the direction of the town of Barda from the “Smerch” installation. The RA Ministry of Defense denied this information, noting that it was groundless and fake.
• Since the start of the war unleashed by Azerbaijan on September 27, the adversary’s media outlets have been spreading information that the Armenian side has involved children in the hostilities. This time, a number of photos were presented as evidence, in which men in Armenian army uniforms are standing with children holding weapons.
In fact, the photos are not new. They were spread on the Internet in April 2016, when the enemy used them to carry out the same propaganda. And from the study of the photo it becomes clear that the children do not even have the skill to hold a gun.
• Turkish President Recep Tayyip Erdogan stated that the issue of the Karabakh conflict resolution was jointly discussed during a telephone conversation with Vladimir Putin on October 27.
Touching upon the topic, Spokesman for the Russian President, Dmitry Peskov said that the issue of Turkey's participation in the Nagorno Karabakh conflict resolution negotiations was not discussed during the telephone conversation.
• In an interview with Russian interfax, Azerbaijani President Ilham Aliyev again presented fake statements. Speaking about the losses of both sides in the war, the latter said that according to their assumptions, the Armenian side has suffered more than 5,000 casualties since September 27, while the losses on the Azerbaijani side are incomparably less.
In fact, the "assumptions" of the President of Azerbaijan have nothing to do with reality. Unlike the government of Azerbaijan, which does not disclose its military losses, the Armenian side reports about its own losses almost daily. At present the number of our killed servicemen is 1065.
The assertion that the number of victims of the Azerbaijani army is less than the Armenian side is also fake. From the very first days of the war, the Ministry of Defense of the Republic of Armenia publishes operative data on both technical and human losses suffered by the enemy, according to which the enemy has 6749 soldiers killed.