«Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը» ամփոփում է այսօրվա ընթացքում մեդիադաշտում հայտնված կեղծ տեղեկությունները։
• Հոկտեմբերի 27-ի երեկոյան` ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթից անմիջապես հետո, ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներում մի տեսանյութ տարածվեց, որտեղ երևում էր, թե ինչպես են ՀՀ ոստիկանները բերման ենթարկում մի խումբ մարդկանց։ Նշված էր, թե այն ընթացքում, երբ վարչապետ Փաշինյանը խոսում է բարձր մարտական ոգու մասին, հայ տղամարդկանց բռնի ուժով ուղարկում են «ծանոթանալու» Բայրաքթար հարվածային ԱԹՍ-ներին։
Իրականում տարածվող տեսանյութը որևէ կապ չուներ Ադրբեջանի կողմից` սեպտեմբերի 27-ին սաձազերծված պատերազմի հետ։ Այն համացանցում հայտնվել է դեռևս սույն թվականի հուլիսի 13-ին, երբ «ՎԵՏՕ» նախաձեռնության մասնակիցները Արտաշատ քաղաքից ավտոերթ էին իրականացնում դեպի Երևան։
• Հանրային հեռուստատեսության «1lurer.am»-ի նմանությամբ ստեղծված «lurer.live» կայքը և վերջինիս ֆեյսբուքյան էջը՝ «Լուրեր»-ը, շարունակում են ապատեղեկատվություն տարածել։
Հակառակորդի քարոզչական քաղաքականությունն իրականացնող հարթակներն այս անգամ էլ թիրախավորել են վարչապետի տիկնոջը՝ Աննա Հակոբյանին՝ գրելով, թե վերջինս  հոկտեմբերի 25-ին 1.000.000 դոլար է փոխանցել իր շվեյցարական հաշվին։ Ավելորդ համարելով հերթական անգամ անդրադառնալ կեղծ նյութի բովանդակությանը՝ հայտնում ենք, որ այս և նմանօրինակ այլ կասկածելի ծագում ունեցող տեղեկատվական հարթակների մասին ՀՀ ԱԱԾ-ն հանդես էր եկել հայտարարությամբ, նշելով, որ վերջիններս գտնվում են ծառայության հսկողության ներքո։ Հորդորում ենք ձեզ չհետևել էջին և չնպաստել ադրբեջանական քարոզչության վերարտադրությանը։
• Տելեգրամյան որոշ ալիքներ տեղեկություն տարածեցին, թե իբր Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, կոչ է արել Ստեփանակերտի և Շուշիի բնակիչներին ժամանակավոր լքել բնակավայրերը։
Ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Արցախի ռազմական ղեկավարությունը հերքեցին լուրը՝ հայտնելով, որ իրենք նման կոչով հանդես չեն եկել։
•  Այսօր՝ ժամը 13։00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ղեկավարությունը հայտարարեց, թե ՀՀ զինված ուժերը «Սմերչ» կայանքից հարված են հասցրել Բարդա քաղաքի ուղղությամբ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքեց այս տեղեկատվությունը՝ նշելով, որ այն անհիմն և կեղծ է:
• Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի մեկնարկից ի վեր հակառակորդի լրատվակայքերը տեղեկություններ են տարածում, թե հայկական կողմը պատերազմական գործողություններում երեխաների է ներգրավել։ Այս անգամ որպես ապացույց ներկայացվել են մի շարք լուսանկարներ, որոնցում հայկական բանակի համազգեստով տղամարդկանց առջև կանգնած են երեխաներ, որոնց ձեռքերում զենքեր են։
Իրականում լուսանկարները նոր չեն։ Դրանք համացանցում տարածվել են դեռ 2016-ի ապրիլին, երբ հակառակորդը նույն քարոզչությունն իրականացնելու նպատակով օգտագործել էր դրանք։ Իսկ լուսանկարի ուսումնասիրությունից պարզ է դառնում, որ երեխաները նույնիսկ ինքնաձիգ բռնելու հմտություն չունեն։
• Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ երեկ՝ հոկտեմբերի 27-ին, Վլադիմիր Պուտինի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է համատեղ ուժերով ղարաբաղյան ճգնաժամի կարգավորման հարցը։
Անդրադառնալով թեմային՝ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել էր, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցություններում Թուրքիայի մասնակցության հարցը չի քննարկվել:
•  Ռուսական interfax-ին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին հանդես է եկել կեղծ պնդումներով։ Խոսելով պատերազմում երկու կողմերի կորուստների մասին՝ վերջինս ասել է, թե իրենց ենթադրություններով  սեպտեմբերի 27-ից մինչ օրս հայկական կողմը կրել է  ավելի քան 5000 մարդկային կորուստ, իսկ ադրբեջանական կողմում կորուստներն անհամեմատ քիչ են։
Իրականում Ադրբեջանի նախագահի «ենթադրությունները» աղերս չունեն իրականության հետ։ Ի տարբերություն Ադրբեջանի կառավարության, որն իր ռազմական կորուստները չի բացահայտում, հայկական կողմը գրեթե ամենօրյա ռեժիմով հայտնում է սեփական կորուստների մասին։ Ներկայումս մեր զոհված զինծառայողների թիվը 1065 է։
Կեղծ է նաև այն պնդումը, թե ադրբեջանական բանակի զոհերի թիվն ավելի փոքր է, քան հայկական կողմինը։  ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պատերազմի առաջին իսկ օրերից հրապարակում է նաև հակառակորդի կրած թե՛ տեխնիկական, և թե՛ մարդկային կորուստների մասին օպերատիվ տվյալներ, որոնց համաձայն հակառակորդն ունի 6749 զոհ։

2. Сводка дезинформации за прошедший день
• Вечером 27 октября, сразу после выступления премьер-министра Армении Никола Пашиняна, по азербайджанским Телеграм каналам был распространен видеоролик, на котором видно, как полиция РА арестовывает группу людей. Отмечалось, что в то время, как премьер-министр Пашинян говорит о высоком боевом духе, армянских мужчин насильно отправляют на «знакомство» с ударным БПЛА Байрактар.
На самом деле распространенное видео снято давно и не имеет ничего общего с войной, развязанной Азербайджаном 27 сентября. Видео появилось в Сети еще 13 июля этого года, когда участники инициативы «ВЕТО» совершали автопропег из Арташата в Ереван.
• Сайт «lurer.live», созданный по аналогии сайта «1lurer.am», принадлежащего Общественному телевидению, и страница первого сайта  на Фейсбук «Լուրեր» продолжают распространять дезинформацию.
Мишенью платформ, реализующих пропагандистскую политику противника, в очередной раз оказалась жена премьер-министра Анна Акопян. Пропагандистские сайты писали, что 25 октября Анна Акопян перевела на свой счет в Швейцарии 1 миллион долларов. Считая ненужным еще раз ссылаться на откровенно ложное содержание материала, сообщаем, что СНБ РА выступило с заявлением об этой и других информационных платформах аналогичного сомнительного происхождения, отметив, что последние находятся под наблюдением службы. Мы призываем вас не следить за страницей и не способствовать воспроизводству азербайджанской пропаганды.
• Некоторые Телеграм каналы сообщили, что Министерство Обороны Армении из соображений безопасности призвало жителей Степанакерта и Шуши временно покинуть населенные пункты.
Военное руководство и Армении, и Арцаха опровергли эту информацию, заявив, что они не делали таких призывов.
• Сегодня около 13:00 руководство Азербайджана заявило, что ВС РА нанесли удар в направлении города Барда при помощи установки «Смерч». Министерство Обороны РА опровергло эту информацию, отметив, что она не имеет никаких оснований и является выдумкой.
• С начала войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября, СМИ противника распространяют информацию о том, что армянская сторона вовлекает в боевые действия детей. На этот раз в качестве доказательства был представлен ряд фотографий, на которых перед мужчинами в форме армянской армии стоят дети с оружием в руках.
На самом деле фотографии не новые. Они были распространены в Интернете еще в апреле 2016 года, когда противник использовал их для такой же пропаганды. А при изучении снимков становится понятно, что дети даже не владеют необходимыми навыками, чтобы правильно держать автомат.
• Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что в телефонном разговоре с Владимиром Путиным 27 октября обсуждался вопрос урегулирования карабахского конфликта совместными силами.
Относительно данной темы, пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков сообщил, что вопрос об участии Турции в переговорах по урегулированию нагорно-карабахского конфликта в телефонном разговоре не обсуждался.
• В интервью российскому "Интерфаксу" президент Азербайджана Ильхам Алиев вновь выступил с ложными заявлениями. Говоря о потерях с обеих сторон в войне, Алиев заявил, что, по их предположениям, с 27 сентября армянская сторона понесла более 5000 потерь, а потери азербайджанской стороны несравнимо малы.
На самом деле «предположения» президента Азербайджана не имеют ничего общего с действительностью. В отличие от правительства Азербайджана, которое не раскрывает свои военные потери, армянская сторона практически ежедневно сообщает о собственных потерях. В настоящее время число наших погибших военнослужащих составляет 1065 человек.
Утверждение о том, что число жертв азербайджанской армии меньше, чем армянской, также ложно. С первых же дней войны Министерство обороны Республики Армения публикует также оперативные данные о технических и человеческих потерях противника, согласно которым, у противника 6749 жертв.