2. Ալիևի կեղծ պնդումները interfax-ին տված հարցազրույցում
Ռուսական interfax-ին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ իրենց ենթադրությունների համաձայն սեպտեմբերի 27-ին մեկնարկած պատերազմում հայկական կողմը կրել է ավելի քան 5000 մարդկային կորուստ։ Խոսելով ադրբեջանական բանակի կորուստների մասին՝ վերջինս շեշտում է, որ հայկական բանակում մարդկային զոհերի քանակը շատ ավելի մեծ է։
Հայտնում ենք, որ Ադրբեջանի նախագահի «ենթադրությունները» աղերս չունեն իրականության հետ։ Ի տարբերություն Ադրբեջանի կառավարության, որն իր ռազմական կորուստները չի բացահայտում՝ պատճառաբանելով, թե դա «ռազմական գաղտնիք» է, հայկական կողմը գրեթե ամենօրյա ռեժիմով հայտնում է սեփական կորուստների մասին։ Ներկայումս մեր զոհված զինծառայողների թիվը 1065 է։
Իրականությանը չի համապատասխանում նաև այն պնդումը, թե ադրբեջանական բանակի զոհված զինծառայողների թիվն ավելի փոքր է՝ հայկական կողմի համեմատությամբ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հրապարակում է նաև հակառակորդի կրած տեխնիկական և մարդկային կորուստները։ Ըստ հրապարակված վերջին տվյալների՝ հակառակորդն ունի 6749 զոհ։

2. Aliyev’s false statements in an interview with Interfax
In an interview with Russian "Interfax" Ilham Aliyev announced that based on their assumptions, Armenian side suffered over 5000 casualties in the war started on September 27.  Speaking about Azerbaijani army losses the latter emphasizes that the number of  casualties of the Armenian army is much higher.
We inform that the "assumptions" made by the Azerbaijani president have no connection with reality. In contrast to the Azerbaijani government, which does not report its military losses saying it’s a "military secret", the Armenian side reports about its losses on a daily basis. Currently we have 1065 casualties.
The statement that the number of casualties of the Azerbaijani army is smaller compared to the Armenian side is not true. The Ministry of Defense of the Republic of Armenia also reports the losses of  servicemen and technical equipment suffered by the opponent. According to the latest data, the opponent has 6749 casualties.