2. Դեպի Արցախ շարժվող կամավորների բանակը ներկայացվում է՝ որպես երկիրը լքող մարդկանց խումբ
Ադրբեջանական Trend.az-ը «Հարյուրավոր հայեր մեքենաներով լքում են Ադրբեջանի մաս հանդիսացող Լեռնային Ղարաբաղը» վերտառությամբ հոդված էր հրապարակել՝ նշելով, թե սոցցանցերում տարածվել է տեսանյութ, թե ինչպես են հայերը լքում Լեռնային Ղարաբաղը։ Որպես ասվածի ապացույց՝ լրատվակայքը կցել էր անձայն տեսանյութ։
«Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը», ուսումնասիրելով տեսանյութը, հայտնում է, որ այն հրապարակվել է երկու օր առաջ՝ aratta_armenia_ անունով ինստագրամյան էջում։
Տեսանյութին կից ինստագրամյան էջը գրել էր՝ «Կամավորներով մեքենաների շարասյունը՝ Ղարաբաղ տանող ճանապարհին»։
Այն տարածվել էր նաև facebook և vk.com սոցիալական ցանցերում։ Լսելով վիդեոկոնտենտի խոսակցությունը՝ ակնհայտ է դառնում, որ խոսքը ոչ թե Արցախի բնակչության տարհանման կամ «փախուստի», այլ Հայաստանից մեծ թվով կամավորների՝ դեպի Արցախ շարժվելու մասին է։ Տեսանյութում խոսք է գնում 7000 մեքենաների՝ Արցախի Հանրապետություն շարժվելու մասին։

2. Армия добровольцев направляющихся в Арцах, представлена как группа людей покидающих страну
Азербайджанский Trend.az опубликовал статью со следующим заголовком: «Сотни машин с армянами покидают Нагорно-Карабахский регион Азербайджана (ВИДЕО)», отметив, что в социальных сетях распространяется видеоматериал, где армяне покидают Нагорный Карабах.
В качестве доказательства, новостной сайт прикрепил беззвучное видео.
«Центр проверки информации» изучил видео и сообщает, что оно было опубликовано два дня назад на странице под названием aratta_armenia в Instagram.
В описании опубликованного видео на странице в Instagram было написано: «Колонна машин с добровольцами по дороге в Карабах».
Видео распространилось также в социальных сетях facebook и vk.com . При прослушивании видеоконтента становится очевидным, что речь идет не об эвакуации или «бегстве» населения Арцаха, а о переезде большого количества добровольцев из Армении в Арцах. В видеоролике заходит речь о 7000 автомобилей, движущихся в Республику Арцах.