2. Մեդիադաշտում տարածված ապատեղեկատվությունները՝ ամփոփ
«Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը» ամփոփում է վերջին երկու օրերի ընթացքում մեդիադաշտում հայտնված կեղծ տեղեկությունները։
• Ադրբեջանական լրատվականների կողմից նոյեմբերի 1-ին ակտիվորեն տարածվում էր տեղեկություն, թե, իբր, ադրբեջանական զինված ուժերը սպանել են Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանին։ Ըստ շրջանառվող լուրի՝ նախագահը եղել էր հակառակորդի կողմից ոչնչացված հայկական զինված ուժերին պատկանող ռազմական ավտոշարասյան մեջ։
Լուրը հերքվեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանի կողմից։ Վերջինս նշեց, որ նախագահը շարունակում է կատարել  իր աշխատանքային պարտականությունները՝ հավելելով, որ կեղծ է ոչ միայն նախագահի մահվան, այլև ռազմական շարասյան ոչնչացման լուրը։
• «Ռեալիստ» տելեգրամյան ալիքը,  հղում անելով Մոսկվայում իր աղբյուրներին, տեղեկություն էր հրապարակել Հայաստանում երկու ռուս սահմանապահի մահվան մասին: Ալիքի փոխանցմամբ՝ սահմանապահները զոհվել էին ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի հետևանքով:
Անդրադառնալով քննարկվող լուրին՝ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանության մամուլի ծառայությունը հայտնեց, որ լուրը կեղծ է։
• Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը նոյեմբերի 2-ին  թվիթերյան իր միկրոբլոգում կիսվել էր Reuters լրատվական գործակալության «Չնայած Լիբանանում առկա խնդիրներին՝ տեղի հայերը մոբիլիզացվում են Ղարաբաղ գնալու համար» վերտառությամբ հոդվածով և նշել, թե այն հաստատում է օտարերկրյա վարձկաների, Սիրիայից և Լիբանանից ժամանած ահաբեկիչների ներկայությունը Հայաստանի ԶՈւ շարքերում։
Ուսումնասիրելով հիշյալ հոդվածը՝ պարզ է դառնում, որ այնտեղ որևէ խոսք չկա ո՛չ Լիբանանից կամ Սիրիայից ժամանած վարձկանների, ո՛չ էլ Քրդական բանվորական կուսակցության ահաբեկիչների մասին։ Հեղինակն ընդամենը անդրադարձել էր հայկական սփյուռքի ամենամեծ համայնքից՝ Լիբանանից Հայաստան ժամանած երիտասարդներին, որոնք սեփական կամքով մեկնել էին ռազմաճակատ։ Այսպիսով, Հիքմեթ Հաջիևը հերթական անգամ հանդես եկավ կեղծ պնդումներով՝ այս անգամ խեղաթյուրելով  Reuters-ի հոդվածի բովանդակությունը։
• Սոցցանցերում այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության անունից տարածվեց կեղծ հայտարարություն, ըստ որի՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից բեռներ տեղափոխելու պատրվակով Հայաստանի տարածք է ներթափանցել Ադրբեջանի հատուկ  նշանակության երկու ահաբեկչական խումբ` բաղկացած 11 հոգուց։
ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը, անդրադառնալով լուրին, հայտնեց, որ նման հայտարարությամբ իրենք հանդես չեն եկել, իսկ էջը, որի միջոցով տարածվել է տեղեկությունը, ծառայության հետ որևէ առընչություն չունի։
• Ադրբեջանական լրատվականներն այսօր տարածեցին ՍՈւ-25 կործանիչի խոցման մասին տեսանյութ՝ ներկայացրելով այն որպես ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից խոցված հայկական ինքնաթիռ։
Իրականում տեսանյութը նկարահանվել էր հայկական զինված ուժերի կողմից։ Բնօրինակում անգամ լսվում են զինծառայողների հայերեն խոսակցությունները, որից  պարզ է դառնում՝ տեսանյութում այրվող ինքնաթիռը պատկանում էր Ադրբեջանի զինված ուժերին և խոցվել էր հայկական զինուժի կողմից։

2. Сводка дезинформации за последние дни
• 1 ноября азербайджанские СМИ активно распространяли информацию о том, что вооруженные силы Азербайджана якобы убили президента Республики Арцах Араика Арутюняна. Согласно распространенным новостям, президент находился в уничтоженной противником военной колонне, принадлежащей вооруженным силам Армении.
Эту новость опроверг пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян. Он отметил, что президент продолжает выполнять свои должностные обязанности, добавив, что не только известие о смерти президента, но и сообщение об уничтожении военной колонны ложные.
• Телеграм-канал "Реалист", ссылаясь на свои источники в Москве, опубликовал информацию о гибели двух российских пограничников в Армении. По данным канала, пограничники погибли в результате азербайджано-турецкой агрессии.
Пресс-служба посольства РФ в Армении заявила, что новость не соответствует действительности.
• 2 ноября помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев опубликовал в своем аккаунте в Твиттере статью Reuters под заголовком «Несмотря на проблемы в Ливане, местные армяне мобилизуются, чтобы отправиться в Карабах», отметив, что статья подтверждает присутствие иностранных наемников из Сирии и Ливана в рядах ВС Армении.
При изучении упомянутой статьи становится ясно, что в ней нет ни слова как о наемниках из Ливана или Сирии, так и о террористах РПК. Автор упомянул только молодых людей из крупнейшей общины армянской диаспоры, приехавших в Армению из Ливана и добровольно поехавших на фронт. Таким образом, Хикмет Гаджиев в очередной раз выступил с ложными заявлениями, на этот раз искажая содержание статьи Reuters.
• Сегодня, 2 ноября, в социальных сетях было распространено ложное заявление от имени Службы национальной безопасности РА, согласно которому две специальные террористические группы Азербайджана в составе 11 человек вторглись на территорию Армении под предлогом перевозки товаров из Исламской Республики Иран.
В пресс-центре СНБ РА прокомментировали новость и сказали, что такого заявления не было, а страница, через которую распространялась информация, не имеет отношения к СНБ.
• Сегодня азербайджанские СМИ опубликовали видеозапись уничтожения истребителя Су-25, представив его как армянский самолет, сбитый азербайджанскими вооруженными силами.
На самом деле видео было снято ВС Армении. В оригинале даже слышны разговоры военнослужащих на армянском, из которых становится ясно, что горящий самолет на видео принадлежал ВС Азербайджана и был уничтожен вооруженными силами Армении.