2. Մեդիադաշտում տարածված ապատեղեկատվությունները՝ ամփոփ
«Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը» ամփոփում է վերջին երկու օրերի ընթացքում մեդիադաշտում հայտնված կեղծ տեղեկությունները։
• Ադրբեջանական լրատվականների կողմից նոյեմբերի 1-ին ակտիվորեն տարածվում էր տեղեկություն, թե, իբր, ադրբեջանական զինված ուժերը սպանել են Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանին։ Ըստ շրջանառվող լուրի՝ նախագահը եղել էր հակառակորդի կողմից ոչնչացված հայկական զինված ուժերին պատկանող ռազմական ավտոշարասյան մեջ։
Լուրը հերքվեց Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանի կողմից։ Վերջինս նշեց, որ նախագահը շարունակում է կատարել  իր աշխատանքային պարտականությունները՝ հավելելով, որ կեղծ է ոչ միայն նախագահի մահվան, այլև ռազմական շարասյան ոչնչացման լուրը։
• «Ռեալիստ» տելեգրամյան ալիքը,  հղում անելով Մոսկվայում իր աղբյուրներին, տեղեկություն էր հրապարակել Հայաստանում երկու ռուս սահմանապահի մահվան մասին: Ալիքի փոխանցմամբ՝ սահմանապահները զոհվել էին ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի հետևանքով:
Անդրադառնալով քննարկվող լուրին՝ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանության մամուլի ծառայությունը հայտնեց, որ լուրը կեղծ է։
• Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը նոյեմբերի 2-ին  թվիթերյան իր միկրոբլոգում կիսվել էր Reuters լրատվական գործակալության «Չնայած Լիբանանում առկա խնդիրներին՝ տեղի հայերը մոբիլիզացվում են Ղարաբաղ գնալու համար» վերտառությամբ հոդվածով և նշել, թե այն հաստատում է օտարերկրյա վարձկաների, Սիրիայից և Լիբանանից ժամանած ահաբեկիչների ներկայությունը Հայաստանի ԶՈւ շարքերում։
Ուսումնասիրելով հիշյալ հոդվածը՝ պարզ է դառնում, որ այնտեղ որևէ խոսք չկա ո՛չ Լիբանանից կամ Սիրիայից ժամանած վարձկանների, ո՛չ էլ Քրդական բանվորական կուսակցության ահաբեկիչների մասին։ Հեղինակն ընդամենը անդրադարձել էր հայկական սփյուռքի ամենամեծ համայնքից՝ Լիբանանից Հայաստան ժամանած երիտասարդներին, որոնք սեփական կամքով մեկնել էին ռազմաճակատ։ Այսպիսով, Հիքմեթ Հաջիևը հերթական անգամ հանդես եկավ կեղծ պնդումներով՝ այս անգամ խեղաթյուրելով  Reuters-ի հոդվածի բովանդակությունը։
• Սոցցանցերում այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության անունից տարածվեց կեղծ հայտարարություն, ըստ որի՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից բեռներ տեղափոխելու պատրվակով Հայաստանի տարածք է ներթափանցել Ադրբեջանի հատուկ  նշանակության երկու ահաբեկչական խումբ` բաղկացած 11 հոգուց։
ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը, անդրադառնալով լուրին, հայտնեց, որ նման հայտարարությամբ իրենք հանդես չեն եկել, իսկ էջը, որի միջոցով տարածվել է տեղեկությունը, ծառայության հետ որևէ առընչություն չունի։
• Ադրբեջանական լրատվականներն այսօր տարածեցին ՍՈւ-25 կործանիչի խոցման մասին տեսանյութ՝ ներկայացրելով այն որպես ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից խոցված հայկական ինքնաթիռ։
Իրականում տեսանյութը նկարահանվել էր հայկական զինված ուժերի կողմից։ Բնօրինակում անգամ լսվում են զինծառայողների հայերեն խոսակցությունները, որից  պարզ է դառնում՝ տեսանյութում այրվող ինքնաթիռը պատկանում էր Ադրբեջանի զինված ուժերին և խոցվել էր հայկական զինուժի կողմից։

2. Summary of misinformation in the media
• On November 1, the Azerbaijani media was actively spreading news claiming that the Azerbaijani Armed Forces allegedly killed Arayik Harutyunyan, the President of Artsakh. According to those news, the president was in a military convoy belonging to the Armenian Armed Forces, destroyed by the adversary.
This was denied by the press secretary of the President of Artsakh, Vahram Poghosyan. He reported that the President continues to fulfill his duties, adding that not only are the news about the death of the president fake, but so are those referring to the destruction of the military convoy.
• Citing sources in Moscow, the Telegram channel “Realist” had reported that two Russian border guards had died in Armenia. According to the channel, the border guards were killed due to Azerbaijani-Turkish aggression.
Referring to this information, the press service of the Russian consulate in Armenia reported that the news is false.
• Hikmet Hajiyev, the advisor to the President of Azerbaijan, shared the following Reuters news agency piece, “Despite Lebanon’s woes, Armenians spring to action for Nagorno-Karabakh”, on his Twitter microblog and claimed that it proves that there are foreign mercenaries and terrorists from Syria and Lebanon in the Armenian Armed Forces.
An examination of the article by the widely respected agency Reuters shows that there is no talk of mercenaries from Lebanon or Syria, nor of Kurdistan Workers’ Party terrorists in the article. The article merely refers to young people that came from Lebanon, which houses one of the biggest Armenian communities in the diaspora, and who voluntarily went to the front line. Thus, Hikmet Hajiyev has once again made false statements, this time by misrepresenting the content of the Reuters article.
• Today, on November 2, a false announcement by the National Security Service was spread, according to which two terrorist groups of special significance to Azerbaijan, consisting of 11 people, infiltrated into Armenian territory under the pretense of transporting good from the Islamic Republic of Iran.
Referring to this information, the RA NSS Press Center reported that they have not made such a statement, while the page that spread that information has no links to the NSS.
Today the Azerbaijani media shared a video of the piercing of a SU-25 aircraft, claiming that it is an Armenian aircraft pierced by the Azerbaijani Armed Forces.
As a matter of fact, the video was shot by the Armenian Armed Forces. Further, Armenian conversations between the soldiers can be heard in the original video, which shows that the burning aircraft in the video belonged to the Azerbaijani Armed Forces and was pierced by the Armenian Armed Forces.