2. ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանը արցախցիների տարհանման մասին որևէ հայտարարություն չի արել
Ռուսական լրատվակայքերից մեկը, մեջբերելով ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանի՝ «Эхо Москвы»-ի տված հարցազրույցից մի հատված, հայտնել էր, թե Հայաստանը մշակում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության տարհանման պլանը։ Հղում անելով լրատվականին՝ «politik.am»-ը «Հայաստանը մշակում է Ղարաբաղի բնակչության տարհանման պլանը» վերտառությամբ նյութ էր հրապարակել՝ նշելով.
«Հայաստանի իշխանությունները քննարկում են Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը տարհանելու հնարավորությունը՝ կապված Ադրբեջանի հետ տարածաշրջանում բախումների հետ»:
Ուսումնասիրելով ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանի՝ «Эхо Москвы»-ին տված հարցազրույցը, հայտնում ենք, որ դեսպանը չի խոսել բնակչության տարհանման որևէ պլանի մասին։ Ինչպես «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնի» հետ զրույցում նշեցին ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանատնից՝ Վ. Տողանյանի խոսքերը ներկայացվել են կոնտեքստից կտրված։
Հարցազրույցի ժամանակ դեսպանը, խոսելով մոբիլիզացման գործընթացի մասին, շեշտում է՝ Ստեփանակերտում հայտարարվում է «օդային տագնապ», մարդիկ թաքնվում են նկուղներում և ռմբապաստարաններում, սակայն որևէ խոսք չկա տարհանման կազմակերպման մասին։
Ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ Արցախի Հանրապետությունում չկա մասսայական տեղահանում։ Ավելին՝ ՀՀ ԱԱԾ-ն արդեն իսկ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անել քաղաքացիներին մարդասիրական և հայրենասիրական մղումներից ելնելով անգամ Արցախի բնակչությանը ապաստարաններ տրամադրելու մասին գրառումներ չկատարել։

2. Посол Армении в России не делал никаких заявлений об эвакуации жителей Арцаха
Один из российских новостных сайтов, цитируя отрывок из интервью посла РА в России Вардана Тоганяна радиостанции «Эхо Москвы», сообщил, что Армения разрабатывает план по эвакуации населения Нагорного Карабаха.
Ссылаясь на эту информацию, "politik.am" опубликовал статью под названием "Армения разрабатывает план эвакуации населения Карабаха", при этом отметив:
«Власти Армении обсуждают возможность эвакуации населения Нагорного Карабаха в связи со столкновениями с Азербайджаном в регионе».
Изучив интервью посла РА Вардана Тоганяна радиостанции "Эхо Москвы", сообщаем, что посол не говорил ни о каком плане эвакуации населения. Как отметили в посольстве РА в России в беседе с «Центром проверки информации», слова Тоганяна были вырваны из контекста.
В ходе интервью посол, говоря о мобилизационном процессе, подчеркивает, что в Степанакерте объявляется «воздушная тревога», люди прячутся в подвалах и бомбоубежищах, однако о планировании эвакуации нет ни слова.
Как мы сообщали ранее, в Республике Арцах нет массовой эвакуации. Более того, СНБ РА уже выступила с заявлением, в котором призвала граждан не делать даже гуманистических и патриотических публикаций о предоставлении жилья населению Арцаха.