Հասարակության շրջանում հնչում են մտահոգություններ՝ կապված Արցախից տարհանվող քաղաքացիներին ապաստարաններ տրամադրելու հետ։ Վերջիններս իրենց աջակցությունն ու պատրաստակամությունն են հայտնում՝ հյուրընկալելու տեղահանված անձանց։
Հայտնում ենք, որ Արցախի բնակիչներին ապաստարան տալու կամ երեխաների, կանանց, տարեցների համար խնամք կազմակերպելու անհրաժեշտություն այս պահին չկա։ Նման կարիքի դեպքում պետական մարմիններն ունեն ռեսուրսներ և հստակ պլան: Փոխարենը օգնության տրամադրման մասին հայտարարությունները կարող են սխալ տպավորություն ստեղծել, թե մեր հայրենակիցներին մասսայաբար տեղահանում են։
Բնակարանների և ապաստարանների տրամադրման հետ կապված Արծրուն Հովհաննիսյանն իր ասուլիսի ընթացքում հայտնեց, որ չկա մասսայական տեղահանում հասկացություն, որ անհրաժեշտություն առաջանա խաղաղ բնակչությանը Հայաստանում ապաստարաններ տրամադրել։ Եթե լինի նման կարիք, այդ մասին պաշտոնապես կտեղեկացվի։

2. В Арцахе нет массовой эвакуации
В армянском обществе чувствуются волнения по поводу предоставления жилья эвакуированным из Арцаха гражданам. Они выражают поддержку и готовность принять вынужденных переселенцев.
Центр по проверке информации сообщает, что на данный момент нет необходимости ни в приюте жителей Арцаха, ни в уходе за детьми, женщинами и стариками. На случай такой необходимости у государственных органов есть ресурсы и четкий план. Напротив, объявления о предоставлении помощи могут создать ложное впечатление, будто наших соотечественников эвакуируют в массовом порядке.
По поводу предоставления  квартир и приютов, Арцрун Ованнисян на своей пресс-конференции заявил, что нет понятия массовой эвакуации, в результате чего в Армении появилась бы необходимость обеспечивать приютом гражданское население. Если возникнет такая необходимость, об этом будет официально сообщено.