Հասարակության շրջանում հնչում են մտահոգություններ՝ կապված Արցախից տարհանվող քաղաքացիներին ապաստարաններ տրամադրելու հետ։ Վերջիններս իրենց աջակցությունն ու պատրաստակամությունն են հայտնում՝ հյուրընկալելու տեղահանված անձանց։
Հայտնում ենք, որ Արցախի բնակիչներին ապաստարան տալու կամ երեխաների, կանանց, տարեցների համար խնամք կազմակերպելու անհրաժեշտություն այս պահին չկա։ Նման կարիքի դեպքում պետական մարմիններն ունեն ռեսուրսներ և հստակ պլան: Փոխարենը օգնության տրամադրման մասին հայտարարությունները կարող են սխալ տպավորություն ստեղծել, թե մեր հայրենակիցներին մասսայաբար տեղահանում են։
Բնակարանների և ապաստարանների տրամադրման հետ կապված Արծրուն Հովհաննիսյանն իր ասուլիսի ընթացքում հայտնեց, որ չկա մասսայական տեղահանում հասկացություն, որ անհրաժեշտություն առաջանա խաղաղ բնակչությանը Հայաստանում ապաստարաններ տրամադրել։ Եթե լինի նման կարիք, այդ մասին պաշտոնապես կտեղեկացվի։

2. There is no mass displacement in Artsakh
There are concerns among the society regarding provision of shelters of the citizens’ displacement from Artsakh. The latter express their support and readiness to host the displaced persons.
The Information Checking Center inform that at the moment there is no need to give shelter to the residents of Artsakh or to take care of children, women and the elderly. In case of need state bodies have resources and definite plan. Instead, the announcements about providing aid can create a false impression that our compatriots are being displaced.
Regarding the provision of apartments and shelters as stated Artsrun Hovhannisyan during his press conference; there is no concept of mass displacement and no need for providing shelters to our compatriots in Armenia. In case of need there will be an official announcement.