2. Ինչպես տարբերակել ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը՝ իրական փաստերից. ուղեցույց
Այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան, հակառակորդը Արցախի Հանրապետության ողջ երկայնքով հարձակում է սկսել։ Պաշտպանության բանակը հաջողությամբ դիմակայում է հարձակմանը։ Հայկական կողմը խոցել է հակառակորդի երկու ուղղաթիռ և երեք ԱԹՍ: Մարտերը այժմ շարունակվում են:
Սահմանային լարվածությունն ուղեկցվում է ադրբեջանական կողմի հաքերային հարձակումներով ու վերջիններիս կողմից տարածվող ապատեղեկատվություններով։ Որպես կանոն՝ դրանք ուղեկցվում են հայկական զինված ուժերում կորուստների մասին կեղծ թվերի հրապարակմամբ. դրա վառ օրինակը դեռևս հուլիսին Դավիթ Գրիգորյան անունով օգտատիրոջ կողմից տարածվող լուրը՝ 30 հայ զինվորների մահվան մասին։ Նկատենք, որ նման լուրերը հաճախ տարածվում են մեծ լսարան ունեցող ֆեյսբուքյան խմբերում։
Այսօրինակ կեղծ լուրերի նպատակը մեկն է՝ ապակողմնորոշել լսարանին և առաջացնել խուճապ։ Սադրանքներին չտրվելու համար կարևոր է պահպանել համացանցից օգտվելու մի քանի պարզ կանոններ։
Պաշտոնական աղբյուրներ
Առաջին և ամենակարևոր կանոնը, որը պետք է պահպանել սահմանային լարվածության օրերին՝ հետևել և վստահել միայն պաշտոնական աղբյուրներին, այն է՝ Պաշտպանության նախարարություն պաշտոնական կայքի մամուլի հաղորդագրություններ բաժինը, ՊՆ ֆեյսբուքյան էջը և մամուլի քարտուղարի անձնական էջը: ՀՀ կառավարության կայքը, ֆեյսբուքյան էջը, Վարչապետի Կայքը և ֆեյսբուքյան էջը, վարչապետի մամուլի խոսնակի ֆեյսբուքյան էջը: Ինչպես նաև ՀՀ արտաքին գործերին նախարարության պաշտոնական կայքը, ֆեյսբուքյան էջը, մամուլի քարտուղարի էջը:
Արցախի Հանրապետության և սահմանային լարվածության վերաբերյալ ճշգրիտ տեղեկատվություն ստանալու համար հարկավոր է օգտվել Արցախի ՊՆ և ԱԳՆ պաշտոնական կայքերից։ Ինչպես նաև կարող եք հետևել Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանի ֆեյսբուքյան էջին։
Ադրբեջանական աղբյուրները
Պետք չէ հավատալ, առավել ևս տարածել ադրբեջանական աղբյուրների ինֆորմացիան։ Հատկապես սահմանային լարվածության ակտիվացման ժամանակ՝ ադրբեջանական լրատվականները կարող են տարածել իրենց նպատակահարմար տեղեկատվություն։ Տարածելով նրանց տրամադրած ինֆորմացիան՝ դուք մաս կդառնաք ադրբեջանական քարոզչության։
Բացի ակնհայտ ադրբեջանական աղբյուրներից՝ կան նաև հայալեզու և ռուսալեզու կայք-էջեր, որոնք իրականում ղեկավարվում են հակառակորդիկ կողմից և կրկին զբաղվում խուճապի տարածմամբ։ Դրանց ցանկին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։
Մոռացված հին լուրեր
Հաճախ կարող ենք հանդիպել մի քանի տարվա վաղեմության հրապարակումների, որոնք ներկայացվում են որպես նորություն՝ ձեզ ապակողմնորոշելու համար։ Թյուրիմացությունից խուսափելու համար՝ կարևոր է նյութը կարդալուց առաջ ստուգել հրապարակման ամսաթիվը։ Այն սովորաբար հաջորդում է վերնագրին՝ աջ կամ ձախ անկյունում։ Բայց կան կայքեր, որոնցում չի նշվում ամսաթիվը, իսկ հմուտ կեղծարարները կարող են անգամ փոփոխել այն, ինչն ավելի է բարդացնում ստուգումը։
Հրապարակման ճշգրիտ ամսաթիվը կարելի է տեսնել ֆեյսբուքի միջոցով՝ որոնելով հրապարակման վերնագիրը կամ URL կոդը։ Այստեղ կարող ենք տեսնել, թե երբ է այն առաջին անգամ հայտնվել համացանցում։ Գուգլը ևս պահում է հրապարակումների մասին տվյալներն ու ժամկետները։ Դրա համար բավարար է մուտքագրել «Inurl։» հրամանը, որից հետո չակերտների մեջ մուտքագրել հրապարակման URL կոդը։ Եթե հրապարակման ամսաթիվը չի երևում՝ ավելացրեք «&as_qdr=y15» հրամանը։ Հրապարակման ժամկետների մասին տեղեկություն կարելի է գտնել նաև գուգլի քեշերից (google cache), ինչպես նաև archive.org կայքից։
Ֆեյսբուքյան կեղծ օգտատերեր
Այս օրերին կարող ենք հանդիպել կեղծ տեղեկություններ տարածող ֆեյսբուքյան հազարավոր օգտատերերի, որոնք գրում են հայատառ, և, թվում է՝ տիրապետում են շատ կարևոր ինֆորմացիաների, սակայն իրականում Ադրբեջանի կողմից ղեկավարվող հաքերներ են, որոնք կոտրել են հայկական էջեր։ Այս դեպքում կրկին խորհուրդ ենք տալիս հետևել պաշտոնական աղբյուրներին, իսկ տարածվող լուրը տրամադրել «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնին»։ Մենք հնարավորինս արագ կպարզենք լուրի իսկությունը և կհայտնենք ձեզ դրա մասին։
Կարևոր է նաև երկխոսության մեջ չմտնել ձեզ անծանոթ և կասկածելի թվացող օգտատերերի հետ, որոնք հարցուփորձի միջոցով կցանկանան տեղեկատվոթյուն կորզել ձեզանից տիրող իրավիճակի մասին։
Կեղծ լուսանկարները
Հաջորդ կարևոր քայլը տեղեկատվության ստուգումն է օնլայն գործիքների միջոցով։ Որպես կանոն՝ ադրբեջանական ապատեղեկատվությունները կարելի է բացահայտել  Google Image Search-ի միջոցով, քանի որ այս օրերին հաճախակի տարածվում են կեղծ լուսանկարներ՝ հատկապես զոհված զինվորների։ Ծրագրի օգտագործումը պարզ է՝ հավելվածում ներբեռնեք լուսանկարը և տեսեք, թե որտեղ և ինչ համատեքստում է տվյալ լուսանկարը նախկինում կիրառվել:
Լուսանկարների վրա մկնիկի աջ կոճակի հպմամբ պետք է ընտրել Search Google for this Image-ը։
Արդյունքում, եթե տեսնեք տվյալ ամսաթվից առաջ արված թեկուզ մեկ լուսանկար, ապա գործ ունեք նախկինում հրապարակված տեղեկության կամ այլ վայրում արված լուսանկարի հետ, որը փորձում են որպես նոր փաստ տարածել։
Լուսանկարներում երևացող մարդկանց ճշգրիտ իդենտիֆիկացիա կատարելու համար կարելի է օգտվել Yandex որոնողական համակարգից՝ նկարի հղումը դնելով որոնման համար նախատեսված դաշտում։
Այդկերպ կտեսնեք, թե տվյալ լուսանկարը երբ և որտեղ է առաջին անգամ հրապարակվել։ Հաճախ այդ լուսանկարները մի քանի տարվա հնության են և ներբեռնված հայերի շրջանում ոչ շատ տարածված սոցիալական ցանցերից։
Տեսանյութերի ստուգում
Տարածվող տեսանյութերի իսկությունն ու հրապարակման ճիշտ ամսաթիվը հասկանալու համար կարող եք օգտվել Youtube DataViewer-ից։
Այս գործիքը հնարավորություն կտա ստուգել, թե նախկինում երբ և որ հարթակում է հրապարակված եղել տվյալ տեսանյութը։
Եթե հանդիպում եք տեսանյութի՝ հին ամսաթվով հրապարակմանը, ապա այն կեղծ է և ձեզ մոլորեցնելու հերթական փորձը։
Տեսանյութերը հաճախ կարող են մոնտաժված լինել, այս դեպքում աշխատանքը բարդանում է։ Խորհուրդ ենք տալիս այդ պարագայում խուսափել կոնտենտը տարածելուց և ուղարկել այն ՀՀ Ագային անվտանգության ծառայությանը։
Խմբերում տարածվող ֆեյք լուրեր
Ինչպես արդեն նշեցինք՝ կեղծ լուրերի տարածման հիմնական գործիքները մեծ լսարան ունեցող ֆեյսբուքյան խմբերն են։ Եթե դուք ունեք ակտիվ խումբ, ապա ժամանակավորապես փակեք հրապարակումներ անելու հնարավորությունը բոլոր մասնակիցների համար՝ բացառությամբ ադմինիստրատորների և մոդերատորների, և ֆիլտրեք խմբում հրապարակվող տեղեկատվությունը։ Թույլ մի տվեք տարածել խուճապ առաջացնող և կասկածելի լուրեր ձեր հարթակում։

2. How to discern Azerbaijani fake news from real facts: Guidelines
As it is known, yesterday at around 12:30, the servicemen of the Azerbaijani armed forces made attempts to violate the state border of the Republic of Armenia in the direction of Tavush region in an UAZ-model vehicle. However, they were suppressed and thrown back having human losses. Even now the shootings regularly keep on with different intensity. Unlike the enemy, which has already made a statement about 4 victims, the Armenian Armed Forces had no losses
The border tension is followed by the Azerbaijani cyber-attacks and the spread of misinformation by the latter. As a rule, false numbers about the losses in the Armenian Armed Forces are published -   a vivid example is the news about the death of 30 Armenian soldiers that was spread yesterday by a user named Davit Grigoryan. Note, that similar news is often spread in Facebook groups with a large audience.
David Grigoryan     Arnen Caxem Stepanakert
''Guys, the situation is bad here. They say, there are no rooms in the hospital, over 30 soldiers died. Why the Government conceals the information? Please, share!'' (The original message was in Armenian and it is obvious that the user used Google Translate)
MISINFORMATION:The purpose of similar fake news is to mislead the audience and to cause panic. To avoid provocation, it is vital to follow a few simple rules on the use of the Internet.
Official sources of information
The first and the most important rule to adhere to on the days of border tension is to follow and trust the official sources of information only, such as the Press Release section of the official website of the RA Ministry of Defense, the Facebook page of the RA Ministry of Defense and the Facebook personal page of the Press Secretary, the website and Facebook page of the RA Government, the website and Facebook page of RA Prime Minister, the Facebook page of the Prime Minister's  Press Secretary,  the official website and Facebook page of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, and the Facebook page of the Press Secretary.
In order to get accurate information on the Republic of Artsakh and border tension, you are requested to follow the official websites of the Ministry of Defense and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh. In addition, you can follow Vahram Poghosyan’s Facebook page, the Spokesman of the President of the Republic of Artsakh.
Azerbaijani sources of information
You must not trust and even spread the information from Azerbaijani sources. The Azerbaijani media can spread the information they find expedient especially during the escalation of border tensions. By spreading such information, you join the Azerbaijani propaganda.
In addition to the evident Azerbaijani sources of information, there are also Armenian-language and Russian-language websites, which are actually run by the enemy, and are involved with the spread of panic among population. Please, follow this link to see the list of the websites.
Forgotten old news
We can often come across years long publications, which are presented as news to mislead you. To avoid misunderstanding, it is important to verify the publication date prior to reading the article. The date usually follows the title: in the right or left corner. However, there are websites that lack the dates, or have skillful forgers who can even change the date, which makes the verification process more complicated.
The exact date of publication can be seen through Facebook by browsing the title or URL of the publication. Here we can see when it first appeared on the Internet. Google also stores the data and dates of the publications. All you need to do is to enter "Inurl:" command, after which enter the publication URL code inside quotation marks. If the publication date is not visible, add the command "&as_qdr=y15". Information on the publication dates can be found in Google cache as well as in archive.org.
Facebook fake users
Nowadays you can come across thousands of Facebook users who spread false information, who write in Armenian letters and seem to master very important information, but in reality, they are hackers led by Azerbaijan, having hacked Armenian pages. In this case, it is again recommended to follow the official sources of information and provide the disseminated information to the Information Verification Center. We will find out whether or not the news is accurate as soon as possible and will inform you about it.
It is also important not to enter into a dialogue with unfamiliar and suspicious users who will try to get information from you about the situation by asking questions.
Fake photos
The next important step is the verification of information through application of online tools. As a rule, Azerbaijani fake news can be detected through Google Image Search, as nowadays, fake photos, and especially the ones of dead soldiers, are often spread. It is very easy to use the program: upload an image in the application and see where and in what context the image was previously used.
Right-click an image to select the Search Google for this Image.
''The Armenian side has no losses'', he mentioned…
Thus, if you see at least one photo taken before the specified date, you deal with previously published information or a photo taken elsewhere, which they are trying to spread as a new fact.
To accurately identify the people on the photos, you can make use of the Yandex search engine by entering the link of the photo in the respective search field.
This way you will see when and where the given photo was first published. Often those are the photos published several years ago and were uploaded from the social media that are not very popular among Armenians.
Video verification
You can use Youtube DataViewer to determine the authenticity of disseminated videos and the exact date of publication.
This tool will enable you to verify when and on which platform the video was previously published.
If you come across a video with an old date, it is false and another attempt to mislead you.
Videos can often be edited, in which case it becomes more difficult to figure out whether or not the video is original. In that case, we recommend avoiding the dissemination of the content and sending it to the RA National Security Service.
Fake news spread in groups
As we have already mentioned, Facebook groups with a large audience are the main tools for spreading fake news. If you have an active group, temporarily disable the posting option for all participants except for administrators and moderators and filter the information published in the group. Do not let unsettling and suspicious news to be spread on your platform.