2. Ինչպես տարբերակել ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը՝ իրական փաստերից. ուղեցույց
Այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան, հակառակորդը Արցախի Հանրապետության ողջ երկայնքով հարձակում է սկսել։ Պաշտպանության բանակը հաջողությամբ դիմակայում է հարձակմանը։ Հայկական կողմը խոցել է հակառակորդի երկու ուղղաթիռ և երեք ԱԹՍ: Մարտերը այժմ շարունակվում են:
Սահմանային լարվածությունն ուղեկցվում է ադրբեջանական կողմի հաքերային հարձակումներով ու վերջիններիս կողմից տարածվող ապատեղեկատվություններով։ Որպես կանոն՝ դրանք ուղեկցվում են հայկական զինված ուժերում կորուստների մասին կեղծ թվերի հրապարակմամբ. դրա վառ օրինակը դեռևս հուլիսին Դավիթ Գրիգորյան անունով օգտատիրոջ կողմից տարածվող լուրը՝ 30 հայ զինվորների մահվան մասին։ Նկատենք, որ նման լուրերը հաճախ տարածվում են մեծ լսարան ունեցող ֆեյսբուքյան խմբերում։
Այսօրինակ կեղծ լուրերի նպատակը մեկն է՝ ապակողմնորոշել լսարանին և առաջացնել խուճապ։ Սադրանքներին չտրվելու համար կարևոր է պահպանել համացանցից օգտվելու մի քանի պարզ կանոններ։
Պաշտոնական աղբյուրներ
Առաջին և ամենակարևոր կանոնը, որը պետք է պահպանել սահմանային լարվածության օրերին՝ հետևել և վստահել միայն պաշտոնական աղբյուրներին, այն է՝ Պաշտպանության նախարարություն պաշտոնական կայքի մամուլի հաղորդագրություններ բաժինը, ՊՆ ֆեյսբուքյան էջը և մամուլի քարտուղարի անձնական էջը: ՀՀ կառավարության կայքը, ֆեյսբուքյան էջը, Վարչապետի Կայքը և ֆեյսբուքյան էջը, վարչապետի մամուլի խոսնակի ֆեյսբուքյան էջը: Ինչպես նաև ՀՀ արտաքին գործերին նախարարության պաշտոնական կայքը, ֆեյսբուքյան էջը, մամուլի քարտուղարի էջը:
Արցախի Հանրապետության և սահմանային լարվածության վերաբերյալ ճշգրիտ տեղեկատվություն ստանալու համար հարկավոր է օգտվել Արցախի ՊՆ և ԱԳՆ պաշտոնական կայքերից։ Ինչպես նաև կարող եք հետևել Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանի ֆեյսբուքյան էջին։
Ադրբեջանական աղբյուրները
Պետք չէ հավատալ, առավել ևս տարածել ադրբեջանական աղբյուրների ինֆորմացիան։ Հատկապես սահմանային լարվածության ակտիվացման ժամանակ՝ ադրբեջանական լրատվականները կարող են տարածել իրենց նպատակահարմար տեղեկատվություն։ Տարածելով նրանց տրամադրած ինֆորմացիան՝ դուք մաս կդառնաք ադրբեջանական քարոզչության։
Բացի ակնհայտ ադրբեջանական աղբյուրներից՝ կան նաև հայալեզու և ռուսալեզու կայք-էջեր, որոնք իրականում ղեկավարվում են հակառակորդիկ կողմից և կրկին զբաղվում խուճապի տարածմամբ։ Դրանց ցանկին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։
Մոռացված հին լուրեր
Հաճախ կարող ենք հանդիպել մի քանի տարվա վաղեմության հրապարակումների, որոնք ներկայացվում են որպես նորություն՝ ձեզ ապակողմնորոշելու համար։ Թյուրիմացությունից խուսափելու համար՝ կարևոր է նյութը կարդալուց առաջ ստուգել հրապարակման ամսաթիվը։ Այն սովորաբար հաջորդում է վերնագրին՝ աջ կամ ձախ անկյունում։ Բայց կան կայքեր, որոնցում չի նշվում ամսաթիվը, իսկ հմուտ կեղծարարները կարող են անգամ փոփոխել այն, ինչն ավելի է բարդացնում ստուգումը։
Հրապարակման ճշգրիտ ամսաթիվը կարելի է տեսնել ֆեյսբուքի միջոցով՝ որոնելով հրապարակման վերնագիրը կամ URL կոդը։ Այստեղ կարող ենք տեսնել, թե երբ է այն առաջին անգամ հայտնվել համացանցում։ Գուգլը ևս պահում է հրապարակումների մասին տվյալներն ու ժամկետները։ Դրա համար բավարար է մուտքագրել «Inurl։» հրամանը, որից հետո չակերտների մեջ մուտքագրել հրապարակման URL կոդը։ Եթե հրապարակման ամսաթիվը չի երևում՝ ավելացրեք «&as_qdr=y15» հրամանը։ Հրապարակման ժամկետների մասին տեղեկություն կարելի է գտնել նաև գուգլի քեշերից (google cache), ինչպես նաև archive.org կայքից։
Ֆեյսբուքյան կեղծ օգտատերեր
Այս օրերին կարող ենք հանդիպել կեղծ տեղեկություններ տարածող ֆեյսբուքյան հազարավոր օգտատերերի, որոնք գրում են հայատառ, և, թվում է՝ տիրապետում են շատ կարևոր ինֆորմացիաների, սակայն իրականում Ադրբեջանի կողմից ղեկավարվող հաքերներ են, որոնք կոտրել են հայկական էջեր։ Այս դեպքում կրկին խորհուրդ ենք տալիս հետևել պաշտոնական աղբյուրներին, իսկ տարածվող լուրը տրամադրել «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնին»։ Մենք հնարավորինս արագ կպարզենք լուրի իսկությունը և կհայտնենք ձեզ դրա մասին։
Կարևոր է նաև երկխոսության մեջ չմտնել ձեզ անծանոթ և կասկածելի թվացող օգտատերերի հետ, որոնք հարցուփորձի միջոցով կցանկանան տեղեկատվոթյուն կորզել ձեզանից տիրող իրավիճակի մասին։
Կեղծ լուսանկարները
Հաջորդ կարևոր քայլը տեղեկատվության ստուգումն է օնլայն գործիքների միջոցով։ Որպես կանոն՝ ադրբեջանական ապատեղեկատվությունները կարելի է բացահայտել  Google Image Search-ի միջոցով, քանի որ այս օրերին հաճախակի տարածվում են կեղծ լուսանկարներ՝ հատկապես զոհված զինվորների։ Ծրագրի օգտագործումը պարզ է՝ հավելվածում ներբեռնեք լուսանկարը և տեսեք, թե որտեղ և ինչ համատեքստում է տվյալ լուսանկարը նախկինում կիրառվել:
Լուսանկարների վրա մկնիկի աջ կոճակի հպմամբ պետք է ընտրել Search Google for this Image-ը։
Արդյունքում, եթե տեսնեք տվյալ ամսաթվից առաջ արված թեկուզ մեկ լուսանկար, ապա գործ ունեք նախկինում հրապարակված տեղեկության կամ այլ վայրում արված լուսանկարի հետ, որը փորձում են որպես նոր փաստ տարածել։
Լուսանկարներում երևացող մարդկանց ճշգրիտ իդենտիֆիկացիա կատարելու համար կարելի է օգտվել Yandex որոնողական համակարգից՝ նկարի հղումը դնելով որոնման համար նախատեսված դաշտում։
Այդկերպ կտեսնեք, թե տվյալ լուսանկարը երբ և որտեղ է առաջին անգամ հրապարակվել։ Հաճախ այդ լուսանկարները մի քանի տարվա հնության են և ներբեռնված հայերի շրջանում ոչ շատ տարածված սոցիալական ցանցերից։
Տեսանյութերի ստուգում
Տարածվող տեսանյութերի իսկությունն ու հրապարակման ճիշտ ամսաթիվը հասկանալու համար կարող եք օգտվել Youtube DataViewer-ից։
Այս գործիքը հնարավորություն կտա ստուգել, թե նախկինում երբ և որ հարթակում է հրապարակված եղել տվյալ տեսանյութը։
Եթե հանդիպում եք տեսանյութի՝ հին ամսաթվով հրապարակմանը, ապա այն կեղծ է և ձեզ մոլորեցնելու հերթական փորձը։
Տեսանյութերը հաճախ կարող են մոնտաժված լինել, այս դեպքում աշխատանքը բարդանում է։ Խորհուրդ ենք տալիս այդ պարագայում խուսափել կոնտենտը տարածելուց և ուղարկել այն ՀՀ Ագային անվտանգության ծառայությանը։
Խմբերում տարածվող ֆեյք լուրեր
Ինչպես արդեն նշեցինք՝ կեղծ լուրերի տարածման հիմնական գործիքները մեծ լսարան ունեցող ֆեյսբուքյան խմբերն են։ Եթե դուք ունեք ակտիվ խումբ, ապա ժամանակավորապես փակեք հրապարակումներ անելու հնարավորությունը բոլոր մասնակիցների համար՝ բացառությամբ ադմինիստրատորների և մոդերատորների, և ֆիլտրեք խմբում հրապարակվող տեղեկատվությունը։ Թույլ մի տվեք տարածել խուճապ առաջացնող և կասկածելի լուրեր ձեր հարթակում։

2. Руководство, как распознать азербайджанскую дезинформацию и отличить её от реальных фактов
Как стало известно, вчера, в районе 12:30, военнослужащие вооружённых сил Азербайджана на автомобиле марки «УАЗ» по направлению к Тавушскому району попытались нарушить государственную границу РА, однако армянской стороной данная попытка была пресечена и противник, неся потери, бы отброшен. В данный момент стрельба периодически продолжается. В отличие от противника, который уже объявил о 4-ёх жертвах, армянская сторона потерь не понесла.
Напряжённость на границе сопровождается хакерской атакой и дезинформацией с азербайджанской стороны. Как правило они сопровождаются распространением ложных сведений о численности потерь с армянской стороны. Ярким примером такого рода дезинформации является распространенная вчера от имени пользователя интернет пространства, некого Давида Григоряна, новость о смерти якобы погибших 30-ти солдат. Хотим обратить внимание на тот факт, что подобные новости часто распространяются в Фейсбук группах с широкой аудиторией.
Цель подобных ложных новостей одна: ввести в заблуждение целевую аудиторию и посеять панику. Чтобы не поддаваться провокациям важно соблюдать несколько простых правил пользования интернет пространством.
Официальные источники
Первое и самое важное правило, которое надо соблюдать в дни напряженности на границах - это следить и доверять только официальным источникам, а именно: отдел пресс-релизов официального сайта Министерства Обороны, Фейсбук страница Министерства Обороны и личная Фейсбук страница пресс-секретаря Министерства Обороны; сайт и Фейсбук страница Правительства, сайт и Фейсбук страница Премьер-министра, Фейсбук страница пресс-секретаря Премьер-министра; а также официальный сайт и Фейсбук страница Министерства Иностранных дел и личная Фейсбук страница пресс-секретаря Министерства Иностранных дел.
Для получения правдивой информации о Республике Арцах и о напряженности на её границах следует пользоваться официальными сайтами Министерства Обороны Республики Арцах и Министерства Иностранных дел Республики Арцах, а также Фейсбук страницей пресс-секретаря Президента Республики Арцах, Ваграма Погосяна.
Азербайджанские источники
Не надо верить и, тем более, распространять информацию из азербайджанских источников. Особенно во время активизации напряжённости на границах азербайджанские новостные блоки могут распространять угодную им информацию. Распространяя предоставленную ими информацию вы становитесь частью азербайджанской пропаганды.
Кроме явных азербайджанских источников есть ещё армяно и русскоязычные сайты, в реальности управляемые противником и направленные на распространение паники. С их списком вы можете ознакомиться здесь...
Забытые старые новости
Часто можем сталкиваться с публикациями многолетней давности, которые преподносятся как новость с целью ввести вас в заблуждение. Во избежание путаницы важно перед прочтением материала проверить дату его публикования. Обычно она следует сразу за наименованием статьи с левой или с правой стороны. Однако есть сайты, где дата опубликования статьи не отмечается, а опытные фальсификаторы даже могут её изменить, что усложняет проверку.
Точную дату публикации можно увидеть с помощью Фейсбук-а через поиск наименования публикации или кода URL. Таким образом мы можем увидеть когда она в первый раз появилась в интернет пространстве. Google также сохраняет сведения о дате публикации. Для этого достаточно ввести команду «Inurl:», после чего в кавычках ввести код публикации URL. Если дата публикации не видна добавьте следующую команду «&as_qdr=y15». Информацию о датах публикаций можно найти из Google cache, а также из сайта archive.org.
Фейковые аккаунты Фейсбук-а
В последние дни мы можем встретить тысячи пользователей Фейсбук-а, распространяющих различного рода фальсификации на армянском языке, и как ими преподносится,  владеющих крайне важной информацией, а на поверку, оказывающихся управляемыми со стороны Азербайджана хакерами, которые взломали армянские страницы. В этих случаях опять советуем пользоваться официальными источниками, а распространяемую новость предоставить «Центру по проверке информации».
Мы по возможности быстро проверим достоверность данной информации и поставим вас об этом в известность.
Важно также не входить в диалог с незнакомыми или показавшимися вам подозрительными пользователями интернет пространства, которые с помощью различных вопросов пожелают заполучить у вас информацию о сложившейся ситуации.
Фальшивые фотоснимки
Следующий важный шаг, проверка информации с помощью online инструментов. Как правило азербайджанскую дезинформацию можно выявить с помощью Google Search Image, так как в последние дни часто распространяются фальшивые фотоснимки, в особенности погибших солдат. Пользоваться программой просто: в приложении загрузите фотоснимок и посмотрите где и в каком контексте он ранее использовался.
На фотоснимках, нажимая на правую часть мыши, надо выбрать Search Google for this Image.
В результате, если увидите сделанный до текущей даты хотя бы один из фотоснимков, это означает, что вы имеете дело с ранее опубликованным материалом или с фотоснимками, сделанными в иной местности. Это указывает на попытку преподнести старую информацию как новую.
Точную идентификацию людей, видных на фотоснимках можно сделать используя поисковую систему Yandex, вставляя прилагаемые фотоснимки в специально предусмотренном поле.
Это позволит узнать когда и где в первый раз они были опубликованы. Часто оказывается, что эти фотоснимки сделаны несколько лет тому назад и загружены из редко посещаемых армянами социальных сетей.
Проверка видеоматериалов
Достоверность распространяемых видеоматериалов и точность даты их опубликования можно проверить, используя YouTube Data Viewer.
Этот инструмент даст возможность установить когда и на какой интернет площадке они были ранее опубликованы.
Если дата выпуска видеоматериала устаревшая, то, он фальшивый, что означает, что вновь была сделана попытка ввести вас в заблуждение.
Видеоматериалы часто могут быть смонтированы с помощью фотомонтажа, что усложняет их проверку. В таких случаях советуем избегать распространения контента и переправить его в Службу Национальной безопасности РА.
Распространяемые в группах фальшивые (фейк) новости
Как уже ранее отмечалось в основном распространение фальшивых новостей осуществляется с помощью Фейсбук групп с широкой аудиторией. Если у вас есть активная группа, где имело место распространение фальшивой информации, то временно перекройте возможность выставлять публикации для всех участников, за исключением администраторов и модераторов, и отфильтруйте публикуемую в группе информацию. Не допускайте распространение на вашей площадке подозрительной информации и публикаций, вызывающих панику.
Азербайджан Армения Дезинформация Центр проверки информации РА Министерства Обороны Премьер-министр Министерства Иностранных дел Республика Арцах