2. Հայաստան ժամանած լիբանանահայերին Հաջիևը ներկայացնում է իբրև ահաբեկիչ-վարձկաններ
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը թվիթերի իր միկրոբլոգում կիսվել է Reuters լրատվական գործակալության «Չնայած Լիբանանում առկա խնդիրներին՝ տեղի հայերը մոբիլիզացվում են Ղարաբաղ գնալու համար» վերտառությամբ հոդվածով և նշել՝
«Reuters-ի ռեպորտաժում հաստատվել է օտարերկրյա մարտիկների ու վարձկաների ներկայությունը Հայաստանի ԶՈւ շարքերում։ Մենք քանիցս հայտնել ենք, որ Լիբանանից և Սիրիայից վարձկանները, նաև ՔԲԿ ահաբեկիչները Հայաստանում են»։
Ուսումնասիրելով հեղինակավոր Reuters-ի հոդվածը՝ պարզ է դառնում, որ այնտեղ որևէ խոսք չկա ո՛չ Լիբանանից կամ Սիրիայից ժամանած վարձկանների, ո՛չ էլ Քրդական բանվորական կուսակցության ահաբեկիչների մասին։
Նյութում իրավացիորեն նշվում է, որ Լիբանանում է կենտրոնացված 140 000-անոց հայկական համայնքը, որոնց նախնիները մեծամասամբ փախել են Օսմանյան կայսրությունում մեկ դար առաջ տեղի ունեցած զանգվածային սպանություններից հետո։ Համայնքի ներկայացուցիչները, չնայած արժույթի խիստ անկմանը, դրամահավաք  են իրականացրել, իսկ ազգությամբ հայ մի քանի տասնյակ տղամարդիկ էլ առանց երկմտելու մեկնել են Հայաստան՝ օգնելու հայրենիքին սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմում։
Հոդվածը, մասնավորապես, Հայաստան տեղափոխված Վարդգեսի (չէր ցանկացել նշել ամբողջական անունը) և մարտերում արդեն իսկ զոհված օպերային երգիչ Գևորգ Հաճյանի մասին է, որոնք պատերազմի սկզբից էլ մեկնել էին սահման։
Հոդվածն ամբողջությամբ կարող եք ուսումնասիրել այստեղ։
Այսպիսով հայտնում ենք, որ Հիքմեթ Հաջիևը հերթական անգամ հանդես է եկել կեղծ պնդումներով՝ այս անգամ խեղաթյուրելով  Reuters-ի հոդվածի բովանդակությունը։

2. Hajiyev presents Lebanese-Armenians arrived in Armenia as mercenary-terrorists
Hikmet Hajiyev, the advisor to the President of Azerbaijan, shared the following Reuters news agency piece, “Despite Lebanon’s woes, Armenians spring to action for Nagorno-Karabakh”, on his Twitter microblog and claimed that:
“Presence of foreign fighters and mercenaries in the ranks of Armenia’s armed forces are reaffirmed in the reportage of Reuters. We have stated on multiple occasions that Armenian involves mercenaries from Lebanon and Syria along with PKK terrorists”.
An examination of the articles by the widely respected agency Reuters shows that there is no talk of mercenaries from Lebanon or Syria, nor of Kurdistan Workers’ Party terrorists in the article.
The article rightly states that there is an Armenian community in Lebanon, with 140000 members, most of whose ancestors had fled the mass killings in the Ottoman empire a century ago. The members of that community, despite the crash of Lebanese currency, have raised money, while a couple dozen ethnically Armenian men have left for Armenia without hesitation to help the homeland against the war unleashed by Azerbaijan on September 27.
Particularly, the article is about Vartkes (who did not want to mention his full name), who had moved to Armenia, and about the opera singer Gevorg Hadjyan, who was on the front line since the beginning of the war and has since died in battle.
Therefore we report that Hikmet Hajiyev has once again made false statements, this time by misrepresenting the content of the Reuters article.