2. Հայաստան ժամանած լիբանանահայերին Հաջիևը ներկայացնում է իբրև ահաբեկիչ-վարձկաններ
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը թվիթերի իր միկրոբլոգում կիսվել է Reuters լրատվական գործակալության «Չնայած Լիբանանում առկա խնդիրներին՝ տեղի հայերը մոբիլիզացվում են Ղարաբաղ գնալու համար» վերտառությամբ հոդվածով և նշել՝
«Reuters-ի ռեպորտաժում հաստատվել է օտարերկրյա մարտիկների ու վարձկաների ներկայությունը Հայաստանի ԶՈւ շարքերում։ Մենք քանիցս հայտնել ենք, որ Լիբանանից և Սիրիայից վարձկանները, նաև ՔԲԿ ահաբեկիչները Հայաստանում են»։
Ուսումնասիրելով հեղինակավոր Reuters-ի հոդվածը՝ պարզ է դառնում, որ այնտեղ որևէ խոսք չկա ո՛չ Լիբանանից կամ Սիրիայից ժամանած վարձկանների, ո՛չ էլ Քրդական բանվորական կուսակցության ահաբեկիչների մասին։
Նյութում իրավացիորեն նշվում է, որ Լիբանանում է կենտրոնացված 140 000-անոց հայկական համայնքը, որոնց նախնիները մեծամասամբ փախել են Օսմանյան կայսրությունում մեկ դար առաջ տեղի ունեցած զանգվածային սպանություններից հետո։ Համայնքի ներկայացուցիչները, չնայած արժույթի խիստ անկմանը, դրամահավաք  են իրականացրել, իսկ ազգությամբ հայ մի քանի տասնյակ տղամարդիկ էլ առանց երկմտելու մեկնել են Հայաստան՝ օգնելու հայրենիքին սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմում։
Հոդվածը, մասնավորապես, Հայաստան տեղափոխված Վարդգեսի (չէր ցանկացել նշել ամբողջական անունը) և մարտերում արդեն իսկ զոհված օպերային երգիչ Գևորգ Հաճյանի մասին է, որոնք պատերազմի սկզբից էլ մեկնել էին սահման։
Հոդվածն ամբողջությամբ կարող եք ուսումնասիրել այստեղ։
Այսպիսով հայտնում ենք, որ Հիքմեթ Հաջիևը հերթական անգամ հանդես է եկել կեղծ պնդումներով՝ այս անգամ խեղաթյուրելով  Reuters-ի հոդվածի բովանդակությունը։

2. Гаджиев представляет прибывших в Армению ливанских армян как наемников-террористов
Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев в своем микроблоке в Twitter поделился статьей Reuters под заголовком «Несмотря на проблемы в Ливане, местные армяне мобилизуются, чтобы отбыть в Карабах» и отметил:
«В репортаже Reuters подтверждается наличие иностранных боевиков и наемников в рядах ВС Армении. Мы неоднократно заявляли, что наемники из Ливана, Сирии и террористы РПК находятся в Армении».
При изучении статьи авторитетного Reuters, становится ясно, что там нет упоминания ни о наемниках из Ливана или Сирии, ни о террористах Курдской рабочей партии.
В статье справедливо упоминается, что в Ливане сосредоточена 140-тысячная армянская община, предки которой в большинстве своем бежали после резни в Османской империи веком ранее. Несмотря на резкое снижение курса валюты, члены общины собрали средства, и десятки армянских мужчин без колебаний уехали в Армению, чтобы помочь родине в войне, развязанной Азербайджаном 27 сентября.
В частности, в статье рассказывается о переехавшем в Армению Вардгесе (который не пожелал называть свое полное имя) и уже погибшем в боях оперном певце Геворге Гаджияне, которые с начала войны ушли на границу. Полную статью вы можете прочитать здесь.
Таким образом, сообщаем, что Хикмет Гаджиев в очередной раз выступил с ложными заявлениями, на этот раз искажая содержание статьи Reuters.