2. «ՎԵՏՕ»-ի հավաքը հերթական անգամ ներկայացվում է՝ որպես զինվորներին ստիպողաբար ռազմաճակատ ուղարկելու փորձ
«ՎԵՏՕ»-ի հավաքը հերթական անգամ ներկայացվում է՝ որպես զինվորներին ստիպողաբար ռազմաճակատ ուղարկելու փորձ
Հոկտեմբերի 27-ի երեկոյան` ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթից անմիջապես հետո, ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներում մի տեսանյութ տարածվեց, որտեղ երևում էր, թե ինչպես են ՀՀ ոստիկանները բերման ենթարկում մի խումբ մարդկանց։
Տելեգրամյան ալիքները, մեկնաբանելով տեսանյութը, գրել էին, թե հայերը ստիպողաբար են մեկնում ռազմաճակատ։
Մասնավորապես նշված էր, որ նույն ժամանակահատվածում, երբ վարչապետ Փաշինյանը խոսում է բարձր մարտական ոգու մասին, հայ տղամարդկանց բռնի ուժով ուղարկում են «ծանոթանալու» Բայրաքթար հարվածային ԱԹՍ-ներին։
«Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը» հայտնում է, որ տարածվող տեսանյութը հին է և որևէ կապ չունի Ադրբեջանի կողմից` սեպտեմբերի 27-ին սաձազերծված պատերազմի հետ։
Տեսանյութը համացանցում հայտնվել է դեռևս սույն թվականի հուլիսի 13-ին, երբ «ՎԵՏՕ» նախաձեռնության մասնակիցները Արտաշատ քաղաքից ավտոերթ էին իրականացնում դեպի Երևան։

2. The “VETO"” rally is once again presented as an attempt to forcefully send soldiers to the front
In the evening of October 27, immediately after the speech of the RA Prime Minister Nikol Pashinyan, a video was spread on the Azerbaijani Telegram channels, where the RA police arrest a group of people.
Commenting on the video, Telegram channels wrote that the Armenians were forced to go to the front.
In particular, it was mentioned that at the time when Prime Minister Pashinyan was talking about a high fighting spirit, Armenian men were forcibly sent to "get acquainted" with Bayraktar striking UAVs.
The ''Information Checking Center'' reports that the video is old and has nothing to do with the war unleashed by Azerbaijan on September 27.
The video appeared on the Internet on July 13 of this year, when the participants of the “VETO” initiative were carrying out a car rally from Artashat to Yerevan.