2. Ադրբեջանական քարոզչական թեզերը` Արցախյան երկրորդ պատերազմում
Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմը ուղեկցվում է Հայաստանի դեմ տեղեկատվական քարոզչությամբ։ «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը» ներկայացնում է վերջին օրերի ընթացքում ինֆորմացիոն դաշտում հակառակորդի կողմից ամենից շատ շրջանառված կեղծ թեզերը։
Ալիևի հայտարարությունն ու տեղեկատվական արշավի մեկնարկը
Պետք է նշել, որ ադրբեջանական քարոզչությունը սկսեց ակտիվանալ Իլհամ Ալիևի՝ սեպտեմբերի 19-ին ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցից հետո, երբ վերջինս ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մեղադրեց ղարաբաղյան հակամարտությունը սրելու նպատակով տարբեր սադրանքներ իրականացնելու համար։ Հիշյալ հայտարարությունից 2 օր անց` սեպտեմբերի 21-ին, Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարություն տարածեց հայ֊ադրբեջանական սահմանին զոհված զինծառայող Մամմադով Էլշան Ալի օղլուի մասին՝ նշելով, որ զինծառայողը սպանվել է «հայկական գնդակից»։ Այս լուրը ադրբեջանական լրատվականներում տարածվեց աննախադեպ արագությամբ՝ այն դեպքում, որ սովորաբար կորուստների մասին հակառակորդը լռում է։
Հայաստանի ՊՆ-ն հերքեց Ադրբեջանի պնդումը։ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը նշեց, որ հայկական կողմը սպանված զինծառայողի մասին տեղեկություն չունի։
«Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին ռիսկերի նվազեցման մեխանիզմների բացակայությունն անընդունելի է և նպաստում է լարվածությանը։ Ինչ վերաբերում է զոհին՝ նման ինֆորմացիա չունենք»,- նշել էր մամուլի խոսնակը։
Քուրդ և սիրիացի զինյալների՝ Արցախում տեղակայման կեղծ թեզը
Քուրդ և սիրիացի զինյալների ներգրավումը Արցախի ՊԲ-ում ադրբեջանական կողմից պարբերաբար շրջանառվող թեզն է, որը վերջին օրերին վերարտադրվեց նոր թափով և «ապացույցներով»։ Ի սկզբանե այս մասին գրեցին եգիպտական լրատվականները։ Վերջիններս հայտնում էին, թե Քրդական բանվորական կուսակցության (ՔԲԿ–ի) զինյալները Սիրիայից Իրանի տարածքով անցնում են Հայաստան։ Ապա այդ մասին սկսեցին գրել ադրբեջանական և թուրքական ԶԼՄ-ները։
•  Day.az, oxu.az, baku.ws և այլ ադրբեջանական լրատվակայքեր «Սիրիացի ահաբեկիչները՝ որպես հայկական օկուպացիոն ուժերի մաս» վերտառությամբ հոդված էին հրապարակել՝ որպես ապացույց կցելով դեռևս 2019 թվականին Հայոց ցեղասպանության տարելիցի օրը Սիրիայում «Նուբար Օզանյանի անվան հայկական բրիգադի» հավաքից լուսանկար։
•  Derin Dusunce-ը թվիթերյան իր միկրոբլոգում հրապարակել էր սերբ դերասան և պրոդյուսեր Միլոշ Բիկովիչի լուսանկարը ու նշել՝ «սերբական ծագումով վարձկան Ալեքսա Ջուրիչին նկատել են Հայաստանում»։ Իրականում այդ լուսանկարն ընդամենը կադր էր «Կոսարե» ֆիլմի նկարահանման հրապարակից։ Ապատեղեկատվությանն արձագանքել էր նաև ինքը՝ Բիկովիչը։
• Թուրքական CNNTÜRK-ը 8-րոպեանոց նյութ էր պատրաստել Արցախում «կռվող» ՔԱԿ զինյալների մասին։ Ռեպորտաժի ընթացքում հրապարակել էին կադրեր, որտեղ իբրև ՔԱԿ զինյալները «ԱՍԱԼԱ»-ի հետ համատեղ կռվում են Արցախում։ Հրապարակված երկու լուսանկարներն էլ կեղծ էին։ Առաջին դեպքում հեղինակները կոլումբիական ազգային բանակի (FARC) դրոշը շփոթել էին ՀՀ եռագույնի հետ։
Երկրորդ լուսանկարը, որն «ապացուցում էր» զինյալների՝ Արցախումը կռվելը, կրկին 2019 թվականին Սիրիայում «Նուբար Օզանյանի անվան հայկական բրիգադի» հավաքից արված լուսանկար էր։
Կարող ենք փաստել, որ ո՛չ քուրդ, ո՛չ սիրիացի զինյալների՝ Արցախում պատերազմի մասնակից լինելու մասին որևէ ապացույց այդպես էլ չներկայացվեց։
Հայաստանը արգելված զինատեսակներ է կիրառում Ադրբեջանի դեմ
Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ օգտագործելով միջազգային կոնվենցիայով արգելված կասետային հրթիռներ (ինչի մասին փաստում են հեղինակավոր Amnesty International-ն ու Halo Trust-ը), Ադրբեջանը նույն արարքի համար մեղադրում է հայկական Զինված ուժերին՝ առանց որևէ ապացույց ներկայացնելու։
• Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմետ Հաջիևը իր թվիթերյան միկրոբլոգում պնդում էր կատարել, թե Հայաստանը կասետային ռումբերով հարվածել է Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան գազատարի ուղղությամբ՝ որպես ապացույց կցելով լուսանկարներ։ Հետաքրքրական է, որ լուսանկարի հրթիռային համակարգերն ու զինամթերքը տարածաշրջանում առկա են միայն Ադրբեջանի զինանոցում. Հայաստանը Իսրայելից նման զենքեր չի գնել։
• Ադրբեջանական կողմի հաջորդ «ապացույցը» վերաբերում էր Մինգեչաուր արդյունաբերական քաղաքի վրա իբր Հայաստանից արձակված հրթիռներին։ Այս առիթով տեսանյութ տարածվեց, թե ինչպես են Ադրբեջանի հակաօդային պաշտպանության ուժերը (ՀՕՊ) խոցում հայկական կողմից արձակված հրթիռները։ Տեսանյութը իրականում արվել է 2018-ի հոկտեմբերին՝ Իսրայելում։ Այնտեղ իսրայելական ՀՕՊ-ը խոցում է Գազայի հատվածից պաղեստինցիների կողմից արձակված հրթիռները։
Սիրիայում զորախումբ կենտրոնացնելու մասին հին թեզեր
Ինֆորմացիոն դաշտում ակտիվորեն շրջանառվող հաջորդ լուրն այն մասին էր, թե Հայաստանն առնվազն 450 զինծառայող է ուղարկել Սիրիա՝ պայքարելու թուրքական բանակի դեմ: Այս մասին գրել էին ադրբեջանական լրատվակայքերը՝ հղում անելով իսրայելական NZİV.net-ին։ Հաղորդվում էր նաև, որ հայ վարձկանների գործողությունների համակարգումը իրականացնում է Սիրիայի ռազմական հետախուզության գեներալ Մուխսան Նաֆնուֆը։
Հարկ է նշել, որ տարածվող այս լուրը պարբերաբար հայտնվում է ինֆորմացիոն դաշտում։ 2018 թվականին ՊՆ փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը առիթ ունեցել է նշելու, որ խոսքը զորախմբի կամ Զինված ուժերի ստորաբաժանման մասին չէ, այլ հումանիտար մասնագետների՝ հիմնականում բժիշկների և ինժեներների։ Վերջինիս խոսքերով՝ մասնագետները օգնելու են Հալեպի բնակիչներին, մասնավորապես՝ սիրիահայ համայնքին և փորձելու իրենց մասնագիտական գիտելիքներով խաղաղ բնակչությանը օգտակար լինել։ ՊՆ-ն ներկայացրել էր նաև Սիրիա խումբ ուղարկելու իրավական պարզաբանումները։
Նշենք, որ հումանիտար խմբի 450 մասնագետ միաժամանկ երբևէ Սիրիայում չի եղել, որպես կանոն խմբերը կազմված են լինում 70-ական անդամներից և փոխարինում են իրար։ Սիրիայի ռազմական հետախուզության գեներալի համակարգման մասին պնդումները ևս կեղծ են, քանի որ մասնագետների խումբը ենթակա է բացառապես ՀՀ-ին։
Արցախի բնակչության մասսայական տարհանման թեզը
• Սեպտեմբերի 24-ին մասսայական տարհամնամ լուրը շրջանառվեց սոցիալական ցանցերով։ Տարբեր հավելվածների մեսսենջերներով հայ օգտատերերին Արցախի ՊԲ-ի անունից ուղարկվում էր «փաստաթուղթ», թե պետք է պատրաստ լինել «արտակարգ տարհանման»։ Նշենք, որ տարածվող փաստաթուղթը կեղծ էր, ինչը հաստատվել էր նաև ՊԲ-ի կողմից։
• Տարհանման «փաստականությունը» ցուցադրելու համար հրապարակվեց նաև տեսանյութ, որպում դեպի Արցախ շարժվող կամավորների բանակը ներկայացվում էր՝ որպես երկիրը լքող մարդկանց խումբ։
• Երրորդ փորձով խեղաթյուրվեցին ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանի խոսքերը։ Մեջբերելուվ դեսպանի՝ Эхо Москвы»-ին տված հարցազրույցից մի հատված, նշվում էր, թե Հայաստանը մշակում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության տարհանման պլանը։ Իրականում Վ. Տողանյանը, խոսելով մոբիլիզացման գործընթացի մասին, շեշտում է՝ Ստեփանակերտում հայտարարվում է «օդային տագնապ», մարդիկ թաքնվում են նկուղներում և ռմբապաստարաններում։ Այստեղ որևէ խոսք չկա տարհանման կազմակերպման մասին։
Հայկական բանակի կորուստների մասին չափազանցված տվյալներ
Ադրբեջանական ուժերի կողմից սանձազերծված պատերազմից հետո դաշտում հայտնվեցին բազմաթիվ լուրեր՝ հակառակորդի գրանցած կեղծ հաջողությունների մասին։
•  «WhatsApp» և «Viber» հավելվածների միջոցով Հայաստանում և Արցախում բնակվող օգտատերերին ուղարկվում էին ձայնային հաղորդագրություններ, որում, «ցիտելով» փոխգնդապետ Զարզանդին, հաղորդում էին՝ «հայկական զորքերը ետ են նահանջում։ Շուտով փակվելու է դեպի Հայաստան տանող ճանապարհը»։ Ձայնային այս հաղորդագրությունը ադրբեջանական հերթական կեղծիքն էր։
• Ադրբեջանական լրատվականները՝ հղում անելով իրենց ռազմական աղբյուրներին, գրել էին, թե Harop-ի կործանիչ ԱԹՍ-ով ոչնչացվել է բունկեր, որտեղ հայ սպաներ և գեներալներ են եղել։ Լրատվականների՝ որպես ապացույց ներկայացվող լուսանկարը, առնվազն 4 տարվա հնության էր։ Համացանցում այն հայտնվել էր դեռևս 2016-ին։ Նշենք, որ Արցախի ՊԲ-ն էլ իր հերթին տարածված լուրը բացարձակ ապատեղեկատվություն որակեց։
• Սեպտեմբերի 28-ին հակառակորդը տարածել էր տեղեկատվության այն մասին, թե Թալիշում զոհվել է փոխգնդապետ Լեռնիկ Բաբայանը։ Հաջորդ օրն արդեն հրապարակվել էր փոխգնդապետ Լեռնիկ Բաբայանի մասնակցությամբ տեսանյութ, որտեղ վերջինս մեկնաբանում է իր «մահվան» մասին լուրերը։
• Այն բանից հետո, երբ ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հայտարարեց առաջնագիծ մեկնելու մասին, հաջորդ իսկ օրը ադրբեջանական մեդիան ողողվեց լուրերով, թե վերջինս վիրավորում է ստացել։ Armiya.az-ը, մասնավորապես, գրել էր, թե տեղեկություններ կան, որ հարված է հասցվել Արցախի ԱԱԾ շենքին, ինչի արդյունքում էլ նախագահը վիրավորվել է, իսկ ուղեկցող թիկնապահները՝ զոհվել։ Այս լուրից հետո Արայիկ Հարությունյանը շատ անգամներ վիդեոուղերձներով և մամուլի ասուլիսներով է հանդես եկել։

2. Пропагандистские тезисы Азербайджана во второй Арцахской войне
Развязанная Азербайджаном 27 сентября широкомасштабная война сопровождается информационной пропагандой против Армении. «Центр проверки информации» представляет ложные тезисы противника, распространяемые в информационном поле в последние дни.
Заявление Алиева и начало информационной кампании
Стоит отметить, что азербайджанская пропаганда стала усиливаться после интервью Ильхама Алиева СМИ, 19 сентября, когда Алиев обвинил премьер-министра РА Никола Пашиняна в различных провокациях с целью обострения карабахского конфликта. Через два дня после этого заявления, 21 сентября, министерство обороны Азербайджана выступило с заявлением об убитом на армяно-азербайджанской границе солдате Мамедове Эльшане Али оглу, отметив, что солдат был убит «армянской пулей». Эта новость распространилась в азербайджанских СМИ с небывалой скоростью, в том случае, когда противник обычно умалчивает о потерях.
Министерство обороны Армении отвергло утверждения Азербайджана. Пресс-секретарь Министерства обороны Шушан Степанян отметила, что армянская сторона не располагает информацией о погибшем солдате.
«Мы неоднократно заявляли, что отсутствие механизмов снижения рисков на армяно-азербайджанской границе недопустимо и способствует усилению напряжения. Что касается жертвы, то у нас нет такой информации», - сказала Шушан Степанян.
Ложный тезис о размещении курдских и сирийских боевиков в Арцахе
Вовлечение курдских и сирийских боевиков в Армию обороны Арцаха - это тезис, регулярно распространяемый азербайджанской стороной, который в последние дни воспроизводится с новым импульсом - «доказательствами». Об этом с самого начала писали египетские СМИ. Последние сообщали, что боевики Рабочей партии Курдистана (РПК) пересекали территорию Ирана из Сирии в Армению. Затем об этом начали писать азербайджанские и турецкие СМИ.
• Day.az, oxu.az, baku.ws и другие азербайджанские новостные сайты опубликовали статью под заголовком «Сирийские террористы в составе армянских оккупационных сил», в качестве доказательства прикрепив фотографию со сбора «Армянской Бригады имени Нубара Озаняна» в Сирии, в годовщину Геноцида армян в 2019 году.
•  Derin Dusunce опубликовал в своем Twitter микроблоге фотографию сербского актера и продюсера Милоша Биковича и отметил, что «в Армении был замечен наемник сербского происхождения Алекса Джурич». На самом деле это фото было всего лишь кадром со съемочной площадки фильма «Косаре». Сам Бикович также отреагировал на дезинформацию.
• Турецкий CNNTÜRK подготовил 8-минутный материал о «воюющих» боевиках РПК в Арцахе. В репортаже были использованы кадры, где, якобы боевики РПК совместно с ASALA воюют в Арцахе. Обе опубликованные фотографии - фейки. В первом случае, авторы перепутали флаг Революционных вооруженных сил Колумбии (FARC) с триколором Республики Армения.
Второй фотографией, «доказавшей» причастность боевиков к Арцаху, снова стал снимок, сделанный в 2019 году во время сбора «Армянской бригады имени Нубара Озаняна» в Сирии.
Таким образом, можно констатировать, что никаких доказательств того, что курдские либо сирийские боевики принимали участие в войне в Арцахе, не было представлено.
Армения использует запрещенное оружие против Азербайджана
Применяя кассетные боеприпасы, запрещенные международной конвенцией, против гражданского населения Арцаха (о чем свидетельствуют авторитетные Amnesty International и Halo Trust), Азербайджан, без предоставления каких-либо доказательств, обвиняет вооруженные силы Армении в том же акте.
• Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил в своем микроблоге в Твиттере, что Армения ударила кассетными бомбами по газопроводу Баку-Тбилиси-Джейхан, приложив фотографии в качестве доказательства. Интересно, что ракетные комплексы и боеприпасы с фотографий в регионе имеются только в арсенале Азербайджана. Армения не покупала такое оружие у Израиля.
• Следующее «свидетельство» азербайджанской стороны касалось ракет, которые Армения якобы запустила в промышленный город Мингечаур. В связи с этим, в сети активно распространялся видеоролик, как Силы ПВО Азербайджана якобы сбивают ракеты, выпущенные армянской стороной. На самом же деле, видео было снято в октябре 2018 года в Израиле. Там израильские средства ПВО поражали ракеты, выпущенные палестинцами из сектора Газа.
Старые тезисы о сосредоточении вооруженной группировки в Сирии
Следующая новость, активно циркулирующая в информационном поле, заключалась в том, что Армения отправила в Сирию не менее 450 военнослужащих для борьбы с турецкой армией. Об этом писали азербайджанские новостные сайты со ссылкой на израильский NZİV.net. Также сообщалось, что действия армянских наемников координировал генерал сирийской военной разведки Мухсан Нафнуф.
Следует отметить, что эта новость регулярно появляется в информационном поле. В 2018 году заместитель министра обороны Габриел Балаян имел возможность упомянуть, что речь идет не о военной группировке или подразделении Вооруженных сил, а о гуманитарных специалистах, в основном, об инженерах и медиках. По словам Балаяна, специалисты помогают жителям Алеппо, в частности сирийской армянской общине, и пытаются принести пользу мирному населению своими профессиональными знаниями. Министерство обороны предоставило также юридические объяснения для отправки группы в Сирию.
Следует отметить, что ни разу 450 специалистов гуманитарной группы не были в Сирии одновременно, как правило, группы состоят из 70 человек и сменяют друг друга. Утверждения о координации действий генералом сирийской военной разведки не соответствуют действительности, поскольку группа специалистов подчиняется исключительно РА.
Тезис о массовой эвакуации населения Арцаха
• 24 сентября в социальных сетях распространилась новость о массовой эвакуации. Армянским пользователям через мессенджеры различных приложений от имени Армии обороны Арцаха был отправлен «документ» о том, что они должны быть готовы к «экстренной эвакуации». Следует отметить, что распространенный документ был фальшивым, что подтвердила Армия обороны.
•  Чтобы доказать «факт» эвакуации, был опубликован видеоролик, в котором армия добровольцев, направляющаяся в Арцах, представлена ​​как группа людей, покидающих страну.
• Слова посла РА в России Вардана Тоганяна были искажены в третий раз. Цитируя отрывок из интервью посла «Эхо Москвы», отмечалось, что Армения разрабатывает план по эвакуации населения Нагорного Карабаха. На самом деле, В. Тоганян, говоря о мобилизационном процессе, подчеркивает, что в Степанакерте объявлена ​​«воздушная тревога», люди прячутся в подвалах и бомбоубежищах. Об эвакуации здесь нет.
Преувеличенные данные о потерях армянской армии
После начала войны, развязанной азербайджанскими войсками, появилось много слухов о ложных успехах со стороны противника.
• В приложениях "WhatsApp" и "Viber" рассылались голосовые сообщения пользователям, проживающим в Армении и в Арцахе, в которых, "цитируя" подполковника Зарзанда, сообщалось, что "армянские войска отступают. Дорога в Армению скоро будет закрыта". Это голосовое сообщение было очередной азербайджанской фальшивкой.
•  Азербайджанские СМИ, ссылаясь на свои военные источники, писали, что бункер с армянскими офицерами и генералами был уничтожен БПЛА истребителем Harop. Фотография, представленная СМИ в качестве доказательства, была давности не менее 4 лет. Снимок появился в Интернете еще в 2016 году. Отметим, что Армия обороны Арцаха, в свою очередь, назвала распространенную новость абсолютной дезинформацией.
•  28 сентября противник распространил информацию о гибели подполковника Лерника Бабаяна в Талыше. На следующий же день было опубликовано видео с участием подполковника Лерника Бабаяна, где последний комментировал новость о своей «смерти».
•  После того, как президент Республики Арцах Араик Арутюнян объявил об отбытии на передовую, на следующий день азербайджанские СМИ наводнили новости о том, что президент получил ранения. Armiya.az, в частности, писал, что, по имеющейся информации, здание Службы национальной безопасности Арцаха было повреждено, в результате чего президент получил ранения, а сопровождающие его телохранители погибли. После этой новости Араик Арутюнян неоднократно появлялся в видеообращениях и пресс-конференциях.