2. Հաջիևի կեղծ պնդումները՝ Հայաստանի կողմից կասետային ռումբերի կիրառման մասին
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմետ Հաջիևը իր թվիթերյան միկրոբլոգում պնդում էր կատարել, թե Հայաստանը կասետային ռումբերով հարվածել է Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան գազատարի ուղղությամբ՝ որպես ապացույց կցելով լուսանկարներ։
Հատկանշական է, որ Հաջիևի հրապարակած նկարում նույն իսրայելական M095 DPICM կասետային ռումբերն են, որոնք Ադրբեջանը կիրառել է Ստեփանակերտի խաղաղ բնակչության դեմ։ Հիշեցնենք, որ հեղինակավոր Amnesty International-ը հայտարարել էր, որ կազմակերպության փորձագետները Ստեփանակերտում կարողացել են նույնականացնել՝ Արցախի մայրաքաղաքը ռմբակոծվել է իսրայելական արտադրության կասետային ռումբերով, մինչդեռ միջազգային իրավունքով այդ ռումբերն արգելված են։
Կարևոր է ընդգծել, որ հրթիռային այս համակարգերն ու զինամթերքը առկա են Ադրբեջանի զինանոցում. Հայաստանը Իսրայելից նման զենքեր չի գնել։
Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը նաև շեշտել էր՝ թեև Ադրբեջանը հաղորդել է իր մեծությամբ երկրորդ քաղաքի՝ Գյանջայի և այլ բնակավայրերի հրետակոծության մասին, այնուամենայնիվ վերջինիս կողմից ներկայացրած ֆոտո և վիդեոապացույցները դեռևս թույլ չեն տալիս եզրակացություն անել հատուկ թիրախավորման, ինչպես նաև այն մասին, թե հրթիռային մարտագլխիկներում կա արդյոք կասետային զինամթերք, թե ոչ։

2. Ложные утверждения Гаджиева о применении кассетных бомб Арменией
Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев сделал запись в своем Twitter микроблоге, где заявил, что Армения ударила кассетными бомбами по газопроводу Баку-Тбилиси-Джейхан, приложив фотографии в качестве доказательства.
Примечательно, что на опубликованном Гаджиевым снимке показаны те же израильские кассетные бомбы M095 DPICM, которые Азербайджан применил против мирного населения Степанакерта. Напомним, что авторитетная организация Amnesty International заявила, что экспертам в Степанакерте удалось установить, что столица Арцаха подверглась бомбардировке кассетными бомбами израильского производства, тогда как эти бомбы запрещены международным правом.
Следует подчеркнуть, что эти ракетные комплексы и боеприпасы имеются в арсенале Азербайджана: Армения у Израиля такое оружие не покупала.
Правозащитная организация Amnesty International также подчеркнула, что Азербайджан сообщил об обстреле своего второго по величине города, Гянджи, и других населенных пунктов, но его фото- и видеодоказательства не дают возможности сделать заключение о выбранной конкретной цели и о наличии кассетных боеприпасов в ракетных боеголовках.