Ադրբեջանական քարոզչական լրատվակայք haqqin.az-ը ՀՀ վարչապետի խորհրդական Վաղարշակ Հարությունյանի անունից կեղծ հայտարարություններ է տարածել։ Կայքը, մասնավորապես, «Մեր նպատակը Ադրբեջանի խաղաղ բնակչությանը հարվածներ հասցնելն է» վերտառությամբ հոդված է հրապարակել՝ կցելով Վաղարշակ Հարությունյանի՝ «Ռոսիա 1»-ին տված հարցազրույցից կադրեր։ Խմբագրման ենթարկելով հարցազրույցի ընթացքում հնչած մտքերը՝ ԶԼՄ-ն տպավորություն է ստեղծել, թե վարչապետի խորհրդականը խոսքում ընդգծում է, որ հայկական կողմի հարվածներն ուղղված են Ադրբեջանի խաղաղ բնակչության դեմ։
«Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը», ուսումնասիրելով ամբողջական տեսանյութը, հայտնում է, որ Վաղարշակ Հարությունյանի խոսքերը խեղաթյուրված և ենթատեքստից կտրված է ներկայացվել։ Վերջինս, խոսելով հակառակորդի ձեռնարկած քայլերի և մարտավարության մասին, շեշտում է, որ Ադրբեջանական (ոչ թե հայկական) կողմը թիրախավորում է խաղաղ բնակչությանը՝ խուճապ առաջացնելու նպատակով։
Հարկ է կրկին հիշեցնել, որ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի Հանրապետությունները բազմիցս շեշտել են, որ չեն թիրախավորում խաղաղ բնակչությանը։ ԱՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը իր հերթին հայտնել է, որ ադրբեջանական խաղաղ բնակչության թիրախավորումը բացառված է։
Հիշեցնենք, որ սա Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած պատերազմում առաջին դեպքը չէ, որ հակառակորդը ՀՀ պաշտոնյաների խոսքերը ենթարկում է կամայական խմբագրման։ Երեկ՝ հոկտեմբերի 5-ին, նմանօրինակ մոնտաժման էր ենթարկվել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին վերաբերող տեսանյութը։

Азербайджанский пропагандистский новостной сайт haqqin.az распространил ложные заявления от имени советника премьер-министра РА Вагаршака Арутюняна. На сайте, в частности, была опубликована статья под заголовком «Наша цель - нанести удар по мирному населению Азербайджана», к статье были приложены отрывки из интервью Вагаршака Арутюняна «России 1». Редактируя мысли, выраженные в интервью, СМИ создает впечатление, что советник премьер-министра в своем выступлении подчеркивает, что атаки армянской стороны направлены против мирного населения Азербайджана.
Изучив видеоматериал полностью, «Центр проверки информации» сообщает, что слова Вагаршака Арутюняна были искажены и вырваны из контекста. Последний, говоря о шагах и тактике врага, подчеркивает, что азербайджанская (а не армянская) сторона наносит удары по мирному населению, чтобы вызвать панику.
Следует еще раз напомнить, что и Республика Армения, и Республика Арцах неоднократно подчеркивали, что не нацелены на гражданское население. В свою очередь, пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян сказал, что атаки на мирное население Азербайджана исключены.
Напомним, что это не первый случай в развязанной Азербайджаном войне, когда враг подвергает слова официальных лиц РА произвольному редактированию. Вчера, 5 октября, аналогичным образом был смонтирован видеоролик о премьер-министре РА Николе Пашиняне.