2. Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները կեղծել են «Ռոսիա-1»-ի ռեպորտաժի բովանդակությունը
Աղրբեջանական մի շարք լրատվակայքեր և յութուբյան ալիքներ «Նիկոլ Փաշինյանն անընդհատ զանգահարում է Վլադիմիր Պուտինին» վերտառությամբ տեսանյութ են տարածում։ Report.az-ը, մասնավորապես, հայտնում է, թե «Ռոսիա-1» հեռուստաընկերությունը հրապարակել է կադրեր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Ռուսաստանի կառավարության անդանմերի հետ ունեցած հանդիպումից և իբրև թե այդ կադրերում երևում է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անընդհատ զանգահարում է Վլադիմիր Պուտինին։
մոնտաժված
Ուսումնասիրելով տարածվող տեսանյութը՝ հայտնում ենք, որ այն մոնտաժված է, իսկ բովանդակությունը ներկայացվում է կոնտեքստից կտրված։ «Ռոսիա-1»-ի թղթակից Պավել Զառուբինի ինստագրամյան էջում կարող եք տեսնել ռեպորտաժի իրական՝ չմոնտաժված տարբերակը։ Լրագրողը, ամփոփելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի աշխատանքային շաբաթը, նշում է, որ նախագահական հեռախոսը «չէր լռում»։ Նախագահի մամուլի ծառայությունն էլ փոխանցել էր լրագրողին, որ զանգահարողների մեջ եղել են մի շարք անձինք՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Ճապոնիայի վարչապետ Յոսիհիդե Սուգայը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և այլք։
իրական
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ ադրբեջանական աղբյուրներով տարածվող տեսանյութը մոնտաժված է, իսկ բովանդակությունը՝ խեղաթյուրված։

Ряд азербайджанских новостных сайтов и каналов YouTube распространили видео с заголовком «Никол Пашинян постоянно звонит Владимиру Путину». Report.az, в частности, сообщает, что телеканал «Россия-1» опубликовал кадры встречи президента РФ Владимира Путина с членами правительства России, и, якобы, по этим кадрам видно, что премьер-министр Армении Никол Пашинян постоянно звонит Владимиру Путину.
Изучив распространенный видеоролик, сообщаем, что он смонтирован, а содержание представлено вырванным из контекста. Настоящую, неотредактированную версию репортажа вы можете увидеть на странице в Instagram корреспондента «Россия-1» Павла Зарубина. Журналист, подводя итоги рабочей недели президента России Владимира Путина, отмечает, что телефон президента «не молчал». Как сообщили журналисту в пресс-службе президента, в число звонивших входили многие: премьер-министр РА Никол Пашинян, президент Франции Эммануэль Макрон, премьер-министр Японии Ёсихидэ Суга, президент Беларуси Александр Лукашенко и другие.
Таким образом, можно констатировать, что распространяемое азербайджанскими источниками видео является результатом монтажа, а его содержание искажено.