2. Թարթառը հրթիռակոծելու լուրը հորինվել է՝ ադրբեջանական բանակի սադրիչ գործողություններն արդարացնելու համար
Թարթառը հրթիռակոծելու լուրը հորինվել է՝ ադրբեջանական բանակի սադրիչ գործողություններն արդարացնելու համար
• 01-10-2020
Այսօր Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտնել է, թե «հոկտեմբերի 1-ին առավոտյան ժամերից սկսած Հայաստանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրկին հրետակոծում են Թարթառ քաղաքը»։
«Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնի» հարցին ի պատասխան՝ Արցախի պաշտպանության բանակից հայտնեցին, որ տարածվող տեղեկությունը կեղծ է և չի համապատասխանում իրականությանը։
«Ի տարբերություն Ադրբեջանի՝ հայկական կողմը երբևէ չի թիրախավորել ո՛չ բնակավայրերը, և ոչ էլ խաղաղ բնակիչներին։ Այսօրինակ ապատեղեկատվությունները հորինվում է՝ պատասխան հասցնելու պատրվակ ստեղծելու նպատակով»։

2. Новость об обстреле Тартара придумана как оправдание провокационных действий азербайджанской армии
Новость об обстреле Тартара придумана как оправдание провокационных действий азербайджанской армии
• 01-10-2020
Сегодня Минобороны Азербайджана заявило, что «с раннего утра 1 октября подразделения Вооруженных сил Армении вновь обстреливают город Тартар».
В ответ на вопрос «Центра проверки информации» Армия обороны Арцаха сообщила, что распространяемая информация является ложной и не соответствует действительности.
«В отличие от Азербайджана, армянская сторона никогда не атаковала ни населенные пункты, ни мирных жителей. Такая дезинформация распространяется для создания причины ответных действий».