Ադրբեջանական աղբյուրները տարբեր սոցիալական ցանցերով տարածում են տեղեկատվություն այն մասին, թե ՌԴ ԱԳՆ-ում ունեցած հանդիպումից հետո ՀՀ դեսպանը դադարեցրել է Հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովում իր աշխատանքը։
Ի պատասխան տարածվող այս տեղեկատվության՝ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը հայտնեց, որ Ռուսաստանում կայանալիք Հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը հետաձգվել է տեխնիկական պատճառներով, սակայն չի չեղարկվել։ Դեսպանի՝ հանձնաժողովում աշխատանքի դադարեցման մասին լուրը ապատեղեկատվություն է։
Նշենք, որ հանձնաժողովի նիստը նախատեսվում էր անցկացնել դեռևս սեպտեմբերի 14-ից 18-ը, սակայն նոր տիպի կորոնավիրուսային համավարակով պայմանավորված օդային սահմանափակումների պատճառով կրկին հետաձգվել էր։
Սակայն նիստի հետաձգումը որևէ առնչություն չունի Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցող վերջին զարգացումների հետ, պատճառը բացառապես Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև օդային կանոնավոր հաղորդակցության բացակայությունն է։

2. Посол Армении в России не прекращал работу в межправительственной комиссии
В различных социальных сетях азербайджанские источники распространяют информацию о том, что после встречи в МИД РФ посол Армении прекратил работу в армяно-российской межправительственной комиссии по военно-техническому сотрудничеству.
В ответ на эту информацию посольство Республики Армения в РФ заявило, что очередное заседание армяно-российской межправительственной комиссии по военно-техническому сотрудничеству в России по техническим причинам перенесено, а не отменено. Информация о прекращении работы посла в комиссии является дезинформацией.
Отметим, что заседание комиссии планировалось провести с 14 по 18 сентября, но тогда заседание было отложено ввиду ограничений на воздушное пространство из-за пандемии новой коронавирусной инфекции.
Однако перенос заседания не имеет ничего общего с последними событиями в Нагорном Карабахе, причина заключается исключительно в отсутствии регулярного авиасообщения между Арменией и Россией.