Ադրբեջանական աղբյուրները սոցիալական հարթակներում հայալեզու ձայնային հաղորդագրություններ են տարածում, որոնք մոնտաժված են, իսկ դրանց բովանդակությունը՝ կեղծված։
Մասնավորապես՝ ֆեյսբուք սոցիալական ցանցի հայկական տիրույթում հայտնվել է տեսանյութ, որտեղ իբրև թե հայկական զինված ուժերի զինծառայողները դժգոհում են սահմանին տիրող իրավիճակից և խոսում մեծ թվով մարդկային կորուստների մասին։
42 վայրկյանանոց ձայնագրության ողջ ընթացքում լսում ենք սխալ արտասանությամբ հայերեն տեքստ, որն ակնհայտորեն հակառակորդի կողմից ձայնագրված և ծրագրված սադրանք է՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների շրջանում խուճապ տարածելու համար։
Նշենք, որ սա ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների կողմից կեղծ տեղեկատվության տարածմամբ հանրային տրամադրությունը կառավարելու և խուճապ առաջացելու առաջին փորձը չէ։ Նմանօրինակ ապատեղեկատվությունների մասին «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը» արդեն հայտնել է։
Հարգելի քաղաքացիներ, շնորհակալություն ենք հայտնում ապատեղեկատվության դեմ պայքարում պետությանն աջակցելու և հակառակորդի կողմից դաշտ նետված կեղծ տեղեկատվությունը չտարածելու համար։ Կոչ ենք անում շարունակել հետևել միայն պաշտոնական լրահոսին, իսկ կասկածելի և ոչ արժանահավատ տեղեկատվությունների հանդիպելիս՝ խնդրում եք փոխանցել «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնին»՝ գրելով մեր ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջին։

Азербайджанские источники распространяют смонтированные голосовые сообщения на армянском языке на различных социальных площадках. Их содержание является фальшивым.
В частности, в армянском домене социальной сети Фейсбук-а появилось видео, где якобы военнослужащие армянских вооружённых сил выражают недовольство сложившейся на границе ситуацией и говорят о большом количестве человеческих потерь. На протяжении всего видео в течение 42-х секунд слышим армянский текст с неправильным произношением, который является ни чем иным, как запланированной провокацией противника с целью распространения паники в рядах граждан Республики Армения.
Отметим, что это не первая попытка азербайджанских спец. служб по распространению паники, управлению общественным настроением через дезинформацию, о чём «Центр по проверке информации» ранее сообщал.
Уважаемые граждане, выражаем свою благодарность за содействие государству в деле борьбы с дезинформацией и за нераспространение лживой информации, выпускаемой противником. Призываем продолжать следить исключительно за официальными новостями и, встречая подозрительную и недостоверную информацию просим передать её в «Центр по проверке информации», написав нам на официальной странице Фейсбук.
Напомним, что с 12 июля 2020 года ВС Азербайджана прибегли к провокации на участке армяно-азербайджанской государственной границы, приблизившись к армянским позициям на автомобиле УАЗ. После предупреждения армянской стороны азербайджанские солдаты, оставив машину на нейтральной зоне, покинули территорию. Спустя короткое время армия Азербайджана начала обстреливать армянские позиции и приграничные деревни, обстреливая также мирное население.