2. Հայկական կողմի զոհերի մասին կեղծ լուրերը տարածում են ադրբեջանցի հաքերները
Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի լարվածությունն ուղեկցվում է հակառակորդի կողմից սոցիալական ցանցերում իրականացվող քարոզչությամբ, ապատեղեկատվությունների տարածմամբ, ինչպես նաև անմիջական հարձակումներով՝ համակարգչային ցանցերի և սերվերների վրա:
Այժմ սոցիալական տարբեր ցանցերում՝ Facebook, VK, Telegram, Tik-Tok, YouТube և այլն, կարող եք հանդիպել օգտահաշիվների, որոնք գրում են հայերեն, սակայն իրականում Ադրբեջանի կողմից ղեկավարվող հաքերներ են։
Քանի որ հայ հասարակությունը  մեծապես օգտվում է Facebook-ից, վերջիններս առավել ակտիվ են հենց այդ հարթակում։ Հաքերները՝ ինչպես ֆեյք էջերով, այնպես էլ հայ օգտատերերի կոտրած էջերով, տարածում են կեղծ լուրեր՝ լսարանին ապակողմնորոշելու և խուճապ տարածելու համար։
Նմանօրինակ կեղծ էջերը այժմ տարածում են տեղեկություն, թե իրենց եղբայրները, որոնք ծառայում են բանականում, խոսում են ավելի քան 37 զինծառայողի մահվան մասին, իսկ ՀՀ կառավարությունը թաքցնում է հանրությունից այդ փաստը։
Հարկ է նշել, որ, ի հակադրություն ադրբեջանական քարոզչության, ՀՀ ՊՆ պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն՝ հայկական կողմում մարդկային զոհեր չկան։
Հարգելի քաղաքացիներ, մի՛ տարածեք նմանօրինակ գրառումներ, այդպիսով դուք նպաստում եք ադրբեջանական քարոզչության վերարտադրմանը։ Հետևեք միայն պաշտոնական լրահոսին, իսկ կասկածելի և ոչ արժանահավատ տեղեկատվությունները կարող եք փոխանցել «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնին», մենք հնարավորինս արագ կստուգենք լուրի իսկությունն ու կհայտնենք ձեզ դրա մասին։

2. Ложные слухи о жертвах армянской стороны распространяются азербайджанскими хакерами
Напряженность ситуации на армяно-азербайджанской границе сопровождается распространением дезинформации и пропагандой в социальных сетях со стороны противника, а также непосредственно атаками на компьютерные сети и сервера.
На данный момент в различных сетях, таких как Facebook, VK, Telegram, Tik-Tok, YouTube и других, можно встретить пользователей, которые пишут на армянском, но на самом деле являются хакерами, руководимыми со стороны Азербайджана.
Поскольку армянское общество в основном использует Facebook, последние наиболее активны именно на этой платформе. Хакеры распространяют ложные новости как с фейковых страниц, так и со взломанных страниц армянских пользователей, для дезориентации аудитории и распространения паники.
Подобные ложные страницы сейчас распространяют информацию, что якобы их братья, которые служат в армии, говорят о смерти более чем 37 военнослужащих, а правительство Армении скрывает от общества данный факт.
Нужно отметить, что в противовес азербайджанской агитации, согласно официальной информации Министерство обороны Республики Армении, с армянской стороны человеческих жертв нет.
Уважаемые граждане, не распространяйте подобные публикации, - таким образом вы способствуете воспроизведению азербайджанской пропаганды. Следите только за официальными новостями, а подозрительные и недостоверные сведения можете передать в «Центр проверки информации», мы как можно скорее проверим подлинность новости и сообщим вам об этом.