2. Հայկական կողմի զոհերի մասին կեղծ լուրերը տարածում են ադրբեջանցի հաքերները
Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի լարվածությունն ուղեկցվում է հակառակորդի կողմից սոցիալական ցանցերում իրականացվող քարոզչությամբ, ապատեղեկատվությունների տարածմամբ, ինչպես նաև անմիջական հարձակումներով՝ համակարգչային ցանցերի և սերվերների վրա:
Այժմ սոցիալական տարբեր ցանցերում՝ Facebook, VK, Telegram, Tik-Tok, YouТube և այլն, կարող եք հանդիպել օգտահաշիվների, որոնք գրում են հայերեն, սակայն իրականում Ադրբեջանի կողմից ղեկավարվող հաքերներ են։
Քանի որ հայ հասարակությունը  մեծապես օգտվում է Facebook-ից, վերջիններս առավել ակտիվ են հենց այդ հարթակում։ Հաքերները՝ ինչպես ֆեյք էջերով, այնպես էլ հայ օգտատերերի կոտրած էջերով, տարածում են կեղծ լուրեր՝ լսարանին ապակողմնորոշելու և խուճապ տարածելու համար։
Նմանօրինակ կեղծ էջերը այժմ տարածում են տեղեկություն, թե իրենց եղբայրները, որոնք ծառայում են բանականում, խոսում են ավելի քան 37 զինծառայողի մահվան մասին, իսկ ՀՀ կառավարությունը թաքցնում է հանրությունից այդ փաստը։
Հարկ է նշել, որ, ի հակադրություն ադրբեջանական քարոզչության, ՀՀ ՊՆ պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն՝ հայկական կողմում մարդկային զոհեր չկան։
Հարգելի քաղաքացիներ, մի՛ տարածեք նմանօրինակ գրառումներ, այդպիսով դուք նպաստում եք ադրբեջանական քարոզչության վերարտադրմանը։ Հետևեք միայն պաշտոնական լրահոսին, իսկ կասկածելի և ոչ արժանահավատ տեղեկատվությունները կարող եք փոխանցել «Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնին», մենք հնարավորինս արագ կստուգենք լուրի իսկությունն ու կհայտնենք ձեզ դրա մասին։

2. Fake news about the victims of the Armenian side are spread by Azerbaijani hackers
The tense situation on the Armenian-Azerbaijani border is accompanied by propaganda carried out by the opponent on social networks, spreading misinformation, as well as direct attacks on computer networks and servers.
Now on various social networks, such as Facebook, VK, Telegram, Tik-Tok, YouTube, etc., you can find accounts that write in Armenian, but are in fact hackers led by Azerbaijan.
As the Armenians are mostly active on Facebook the hackers use that platform. They spread false news to mislead the public and spread panic both through fake pages and broken pages of Armenian users.
Such fake pages now spread information whether the government of Republic of Armenia is hiding the information of the death of more than 37 servicemen (introduced as their brothers).
It should be noted that, according to the official information of  Ministry of Defense of the Republic of Armenia, there are no human casualties on the Armenian side contrary to the Azerbaijan's Propaganda.
Dear citizens, please do not spread such kind of misinformation, thus contributing to the reproduction of the Azerbaijani propaganda. Follow only the official information sources. If you notice suspicious and unreliable information please contact " The Information Checking Center", we will check its authenticity and contact you back.