«Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը» ամփոփում է  մեդիադաշտում հայտնված կեղծ տեղեկությունները։
• Ադրբեջանական հաքերները շրջանառության մեջ դրեցին հայկական կողմի՝ իբր զոհված 5000 և ավելի զինծառայողների անուններվ լրացված ցուցակ՝ ինչպես արդեն արել էին պատերազմի սկզբում։
Ցուցակը, իրականում, հերթական կեղծիքն էր, որում ամփոփված էին ոչ թե պատերազմական գործողությունների արդյունքում զոհված անձինք, այլ ՀՀ պետական ռեգիստրում գրանցված քաղաքացիները։
• Ֆրանսիական «Le Monde» թերթում երեկ հրապարակված լուսանկարը, որը ներկայացվում էր իբրև ադրբեջանական Բարդա քաղաքում հայերի կողմից իրականացված «ավերածության» հետևանք, իրականում արվել էր Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում՝ ծննդատան հրթիռակոծումից հետո։
• Ադրբեջանի ՊՆ-ն տեղեկություն էր տարածել, թե այսօր՝ հոկտեմբերի 29-ին, Կուբաթլուի ուղղությամբ Ադրբեջանի ՀՕՊ ստորաբաժանումների կողմից ոչնչացվել է Հայաստանի ԶՈւ-ի երկու Սու-25 գրոհիչ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը անմիջապես հերքեց լուրը, նշելով, որ հայկական կողմին պատկանող Սու-25 ինքնաթիռների ոչնչացման մասին Ադրբեջանի տարածած հայտարարությունը կեղծ է:
• Հաջորդիվ սոցցանցերում սկսեց տարածվել խոցված ինքնաթիռի լուսանկարներ՝ ներկայացվելով իբրև հայկական Սու-25։ Ուսումնասիրելով լուսանկարները, հայտնում ենք, որ այն արվել է Սիրիայում՝ Սարակիբ քաղաքի մոտակայքում։ Պատկերվածն իրականում թուրքական ԱԹՍ է, իսկ լուսանկարն առաջին անգամ հրապարակվել է դեռևս 2020 թվականի մարտի 1-ին։
• Ռուսաստանի Առաջին ալիքի եթերում՝ «Ժամանակը ցույց կտա» (Время покажет) հաղորդման ընթացքում, հերթական անգամ քննարկվել էր արցախյան պատերազմը։  Հաղորդման մասնակից, ռազմական փորձագետ Վլադիսլավ Շուռիգինը հանդես էր եկել պնդմամբ՝ նշելով, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ժամանակին ցանկություն է հայտնել անդամակցելու ՆԱՏՕ-ին։ Հյուրերից մյուսը՝ Պետդումայի պատգամավոր Ալեքսեյ Ժուռավլյովը, միանալով գործընկերոջ հայտարարությանը, հայտնել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետ լինելու ժամանակ է ասել՝ եթե իրեն ընդունեն ՆԱՏՕ, ապա Հայաստանը դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից։
Ինչպես արդեն պարզել էր Fip.am-ը` հաղորդման ընթացքում հնչած վերոհիշյալ պնդումները կեղծ են։  Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցներում մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել է՝ պաշտոնական Երևանը չի ձգտում անդամակցել ՆԱՏՕ-ին։
«Ոչ, իհարկե ոչ։ Մենք չենք դիտարկում ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու փաստը։ Քանի որ մենք հիմա ՀԱՊԿ անդամ ենք, և ներկայում մեր նպատակն է, որ այդ կազմակերպությունում Հայաստանի անդամությունն ավելի ու ավելի արդյունավետ լինի»,- ասել էր Փաշինյանը։
• Իսպանական EFE լրատվական գործակալության լրագրող Պաբլո Գոնսալեսն իր թվիթերյան էջում հրապարակել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ` օրեր առաջ արված հարցազրույցից հատված, որում Հայաստանի ղեկավարը հաստատում է  ՀՀ հարավային սահմանին ռուսական զորքերի առկայությունը:
Հիշեցնենք, որ այս թեման տևական ժամանակ տարաբնույթ մեկնաբանությունների տեղիք էր տալիս։
«Դա նորություն չէ։ Ռուս սահմանապահները միշտ կանգնած են Հայաստանի, Իրանի և Թուրքիայի սահմանին։ Եվ հիմա, երբ իրավիճակը զարգանում է, նրանք տեղակայվել են նաև հարավ-արևելյան և հարավ-արևմտյան հատվածում։ Ուղիղ պաշտպանությունից բացի՝ դա նաև զսպող նշանակություն ունի, եթե Ադրբեջանը նպատակ ունի Նախիջևանի հետ միջանցք բացել», - հայտարարել էր Փաշինյանը:

2. Summary of misinformation spread in the media during the day
• Azerbaijani hackers put into circulation a list of more than 5,000 servicemen allegedly killed from the Armenian side, as they had already done at the beginning of the war.
The list, in fact, was yet another falsification, which summarized not the people killed as a result of hostilities, but rather the citizens registered in the state register of the Republic of Armenia.
• The photo published yesterday in the French "Le Monde" newspaper, which was presented as showing consequences of the “destruction” carried out by Armenians in the Azerbaijani city of Barda, was actually taken in the Artsakh capital Stepanakert after the maternity hospital was shelled.
• The Ministry of Defense of Azerbaijan had spread information that today, on October 29, two Su-25 attackers of the Armenian Armed Forces were destroyed by the Azerbaijani anti-aircraft warfare units in the direction of Kubatlu. The RA Ministry of Defense immediately denied the news, noting that the statement spread by Azerbaijan on the destruction of Su-25 aircraft belonging to the Armenian side is false.
• Then, photos of the damaged plane started being spread on social networks, presented as an Armenian Su-25. After properly examining the photos, we report that it was taken in Syria, near the city of Sarakib. In reality, the photo presents a Turkish UAV, and the photo was first published as early as March 1, 2020.
• During the program "Time will show" on the First Channel of Russia, the Artsakh war was once again discussed. The participant of the program, military expert Vladislav Shurigin made a statement, noting that Prime Minister Nikol Pashinyan once expressed a willingness to join NATO. Another guest, State Duma deputy Alexei Zhuravlyov, supported his colleague's statement and said that Nikol Pashinyan, while he was already a Prime Minister, had said that if he was admitted to NATO, Armenia would leave the CSTO.
As Fip.am has already found out, the above-mentioned allegations made during the program are fake. Nikol Pashinyan has repeatedly stated in conversations with journalists that official Yerevan does not aspire to join NATO.
“No, of course not. We are not considering the fact of becoming a NATO member. Since we are now a CSTO member, our goal is to make Armenia's membership in that organization more and more effective,” Pashinyan said.
• Spanish EFE news agency journalist Pablo Gonzalez posted on his Twitter page an excerpt from an interview with Prime Minister Nikol Pashinyan, carried out a few days ago, in which the Armenian leader confirmed the presence of Russian troops on the southern border of Armenia.
A reminder: this topic gave rise to various interpretations for a long time already.
“That is not a new thing. Russian troops are always present on the border of Armenia, Iran, and Turkey. And now, as the situation develops, they are located in the south-east and south-west directions as well. Apart from a direct defense, it also has a restraining meaning, in the case if Azerbaijan intends to open a corridor with Nakhichevan,” Pashinyan stated.