«Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը» ամփոփում է  մեդիադաշտում հայտնված կեղծ տեղեկությունները։
• Ադրբեջանական հաքերները շրջանառության մեջ դրեցին հայկական կողմի՝ իբր զոհված 5000 և ավելի զինծառայողների անուններվ լրացված ցուցակ՝ ինչպես արդեն արել էին պատերազմի սկզբում։
Ցուցակը, իրականում, հերթական կեղծիքն էր, որում ամփոփված էին ոչ թե պատերազմական գործողությունների արդյունքում զոհված անձինք, այլ ՀՀ պետական ռեգիստրում գրանցված քաղաքացիները։
• Ֆրանսիական «Le Monde» թերթում երեկ հրապարակված լուսանկարը, որը ներկայացվում էր իբրև ադրբեջանական Բարդա քաղաքում հայերի կողմից իրականացված «ավերածության» հետևանք, իրականում արվել էր Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում՝ ծննդատան հրթիռակոծումից հետո։
• Ադրբեջանի ՊՆ-ն տեղեկություն էր տարածել, թե այսօր՝ հոկտեմբերի 29-ին, Կուբաթլուի ուղղությամբ Ադրբեջանի ՀՕՊ ստորաբաժանումների կողմից ոչնչացվել է Հայաստանի ԶՈւ-ի երկու Սու-25 գրոհիչ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը անմիջապես հերքեց լուրը, նշելով, որ հայկական կողմին պատկանող Սու-25 ինքնաթիռների ոչնչացման մասին Ադրբեջանի տարածած հայտարարությունը կեղծ է:
• Հաջորդիվ սոցցանցերում սկսեց տարածվել խոցված ինքնաթիռի լուսանկարներ՝ ներկայացվելով իբրև հայկական Սու-25։ Ուսումնասիրելով լուսանկարները, հայտնում ենք, որ այն արվել է Սիրիայում՝ Սարակիբ քաղաքի մոտակայքում։ Պատկերվածն իրականում թուրքական ԱԹՍ է, իսկ լուսանկարն առաջին անգամ հրապարակվել է դեռևս 2020 թվականի մարտի 1-ին։
• Ռուսաստանի Առաջին ալիքի եթերում՝ «Ժամանակը ցույց կտա» (Время покажет) հաղորդման ընթացքում, հերթական անգամ քննարկվել էր արցախյան պատերազմը։  Հաղորդման մասնակից, ռազմական փորձագետ Վլադիսլավ Շուռիգինը հանդես էր եկել պնդմամբ՝ նշելով, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ժամանակին ցանկություն է հայտնել անդամակցելու ՆԱՏՕ-ին։ Հյուրերից մյուսը՝ Պետդումայի պատգամավոր Ալեքսեյ Ժուռավլյովը, միանալով գործընկերոջ հայտարարությանը, հայտնել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետ լինելու ժամանակ է ասել՝ եթե իրեն ընդունեն ՆԱՏՕ, ապա Հայաստանը դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից։
Ինչպես արդեն պարզել էր Fip.am-ը` հաղորդման ընթացքում հնչած վերոհիշյալ պնդումները կեղծ են։  Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ զրույցներում մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել է՝ պաշտոնական Երևանը չի ձգտում անդամակցել ՆԱՏՕ-ին։
«Ոչ, իհարկե ոչ։ Մենք չենք դիտարկում ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու փաստը։ Քանի որ մենք հիմա ՀԱՊԿ անդամ ենք, և ներկայում մեր նպատակն է, որ այդ կազմակերպությունում Հայաստանի անդամությունն ավելի ու ավելի արդյունավետ լինի»,- ասել էր Փաշինյանը։
• Իսպանական EFE լրատվական գործակալության լրագրող Պաբլո Գոնսալեսն իր թվիթերյան էջում հրապարակել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ` օրեր առաջ արված հարցազրույցից հատված, որում Հայաստանի ղեկավարը հաստատում է  ՀՀ հարավային սահմանին ռուսական զորքերի առկայությունը:
Հիշեցնենք, որ այս թեման տևական ժամանակ տարաբնույթ մեկնաբանությունների տեղիք էր տալիս։
«Դա նորություն չէ։ Ռուս սահմանապահները միշտ կանգնած են Հայաստանի, Իրանի և Թուրքիայի սահմանին։ Եվ հիմա, երբ իրավիճակը զարգանում է, նրանք տեղակայվել են նաև հարավ-արևելյան և հարավ-արևմտյան հատվածում։ Ուղիղ պաշտպանությունից բացի՝ դա նաև զսպող նշանակություն ունի, եթե Ադրբեջանը նպատակ ունի Նախիջևանի հետ միջանցք բացել», - հայտարարել էր Փաշինյանը:

2. Сводка дезинформации за прошедший день
• Азербайджанские хакеры распространили дополненный список из якобы убитых более чем 5000 военнослужащих армянской стороны, как они уже делали в начале войны.
Список, по сути, является очередной фальсификацией, в которой суммировались не люди, погибшие в результате боевых действий, а граждане, зарегистрированные в госреестре РА.
• Фотография, опубликованная вчера во французской газете «Le Monde», которая представлялась как результат «разрушения», проведенного армянами в азербайджанском городе Барда, на самом деле была сделана в Степанакерте, столице Арцаха, после обстрела родильного дома.
• Министерство обороны Азербайджана распространило информацию о том, что сегодня, 29 октября, подразделениями ПВО Азербайджана в направлении Кубатлу были уничтожены два истребителя Су-25 ВС Армении. Министерство обороны РА сразу же опровергло эту новость, отметив, что распространенное Азербайджаном заявление об уничтожении принадлежащих армянской стороне самолетов Су-25 является ложным.
• Позже в социальных сетях начали распространяться фотографии сбитого самолета, представленного как армянский Су-25. Мы изучили фотографии и сообщаем, что они были сделаны в Сирии, недалеко от города Серакиб. На фотографии на самом деле турецкий БПЛА, а снимок впервые был опубликован 1 марта 2020 года.
• В программе «Время покажет» на российском Первом канале вновь обсуждали арцахскую войну. Участник программы, военный эксперт Владислав Шурыгин, заявил, что премьер-министр Никол Пашинян однажды выразил желание вступить в НАТО. Другой гость, депутат Госдумы Алексей Журавлев, присоединился к заявлению своего коллеги и сказал, что Никол Пашинян, будучи премьер-министром, заявил, что если его примут в НАТО, Армения выйдет из ОДКБ.
Как уже выяснил Fip.am, вышеупомянутые утверждения, сделанные в ходе программы, не соответствуют действительности. Никол Пашинян неоднократно заявлял в беседах с журналистами, что официальный Ереван не стремится вступать в НАТО.
«Нет, конечно нет. Мы не рассматриваем факт вступления в НАТО. Поскольку сейчас мы являемся членом ОДКБ, наша цель - сделать членство Армении в этой организации более эффективным», - сказал Пашинян.
• Журналист испанского информационного агентства EFE Пабло Гонсалес несколько дней назад разместил на своей странице в Twitter отрывок из интервью премьер-министра Никола Пашиняна, в котором руководитель Армении подтвердил присутствие российских войск на южной границе Армении.
Напомним, что эта тема долгое время толковалась по-разному.
«Это не новость. Российские пограничники всегда стоят на границе Армении, Ирана и Турции. И сейчас, по мере развития ситуации, они заняли позиции на юго-восточном и юго-западном участках. Помимо прямой защиты, это также имеет сдерживающий смысл, если Азербайджан намерен открыть коридор с Нахичеванью», - сказал Пашинян.