2. ՌԴ-ի՝ բանակցություններին մասնակցության հարցի մասին վարչապետի խոսքերը խեղաթյուրվել են
Քիչ առաջ ավարտվեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ռուսական լրատվամիջոցների միջև հանդիպումը, որի ընթացքում վարչապետը պատասխանեց լրագրողների հարցերին։ Հանդիպման ընթացքում և դրան հաջորդող րոպեներին ադրբեջանական և ռուսական մի շարք լրատվականներ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը ներկայացրին խեղաթյուրված։
Մասնավորապես՝ oxu.az, media.az, dw.com, militarynews.ru և այլ լրատվակայքեր՝ հղում անելով interfax.az-ին, հայտնել էին, թե Փաշինյանի խոսքերով Հայաստանը պետրաստ չէ Ադրբեջանի հետ բանակցություններին՝ Ռուսաստանի մասնակությամբ։ Այսպիսով վերջիններս տպավորություն էին ստեղծել, թե ՀՀ վարչապետը կողմ է բանակցություններին, սակայն ոչ ՌԴ-ի՝ բանակցային գործընթացին մասնակցությանը։ Իրականում, սակայն, լրատվակայքերը խեղաթյուրել են խոսքերը և ներկայացրել սեփական հայեցողությամբ։
Հանդիպմանը ներկա գտնվող ռուսական լրատվամիջոցները նման բովանդակությամբ հրապարակում չեն արել։ Ուսումնասիրելով մասնակից ԶԼՄ-ների նյութերը՝ հայտնում ենք, որ հիշյալ թեմայով Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Ինտենսիվ ռազմական գործողությունների ժամանակ ոչ այնքան տեղին է խոսել Հայաստան-Ադրբեջան-Ռուսաստան գագաթնաժողովի մասին։ Բանակցությունների համար անհրաժեշտ են համապատասխան մթնոլորտ ու պայմաններ»։

2. Слова премьер-министра РА об участии России в переговорном процессе искажены
Недавно завершилась встреча премьер-министра РА Никола Пашиняна с российскими СМИ, где премьер ответил на вопросы журналистов. В ходе встречи и в последующие минуты ряд азербайджанских и российских журналистов в искаженном виде представили слова Никола Пашиняна.
В частности, oxu.az, media.az, dw.com, militarynews.ru и другие новостные сайты, ссылаясь на interfax.az, сообщили, что со слов Пашиняна Армения не готова к переговорам с Азербайджаном при участии России. Таким образом, они создали видимость, что премьер-министр РА выступает за переговоры, а не за участие России в переговорном процессе. На самом деле, новостные сайты исказили слова и использовали их по своему усмотрению.
Российские СМИ, присутствовавшие на встрече, не публиковали статьи с подобным содержанием. Изучив материалы участвующих СМИ, сообщаем, что Никол Пашинян по указанной теме сказал следующее:
"Во время интенсивных военных действий не очень уместно говорить о саммите Армения-Азербайджан-Россия. Для переговоров нужна соответствующая атмосфера и условия".