2. Կրկին շրջանառվում է քուրդ և սիրիացի զինյալների՝ Արցախում տեղակայման կեղծ լուրը
Ադրբեջանական և թուրքական մեդիատիրույթում շարունակում է շրջանառվել կեղծ թեզն այն մասին, թե Արցախում տեղակայված են քուրդ զինյալներ, որոնք աջակցում են հայկական կողմին ադրբեջանցիների դեմ պայքարում։ Նշենք, որ այս լուրը շրջանառության մեջ դրվեց եգիպտական լրատվական կայքերի միջոցով։ Վերջիններս հայտնում էին, թե ՔԲԿ–ի զինյալները Սիրիայից Իրանի տարածքով անցնում են Հայաստան։ Վերջին օրերի ընթացքում ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, հղում անելով թուրքական Haber7.com-ին, գրել էին, թե Սիրիայի հյուսիսում օրերս ստեղծված և YPG/PYD-ի կողմից վերապատրաստվող հայկական գումարտակը ևս Ադրբեջանի դեմ մարտերին մասնակցելու համար Արցախ է ուղարկվել։ Թուրքական պաշտոնական աղբյուրները ևս միտված են կեղծ այս թեզն առաջ տանելուն։
Հայտնում ենք, որ այս տեղեկատվությունը հերքվել է բազմիցս։ Դրան անդրադարձել են թե՛ Արցախի, թե՛ Հայաստանի պաշտանական աղբյուրները։ Մասնավորապես Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը, սեպտեմբերի 9-ին խոսելով թեմայի շուրջ, հայտնել էր.
«… նման տեղեկություններ տարածելով՝ Ադրբեջանը փորձում է հակադրվել այն հաստատված տեղեկություններին, որ իրենց բանակը համալրվում է Սիրիայից եկած ծայրահեղականներով: Ես կարող եմ ասել, որ դա բացարձակ սուտ է և չի համապատասխանում իրականությանը»։

2. В очередной раз распространяется фейк о курдско-сирийских боевиков в Арцахе
В азербайджанской и турецкой медиасфере продолжает распространяться ложный тезис о том, что в Арцахе размещены курдские боевики, которые поддерживают армянскую сторону в борьбе с азербайджанцами. Отметим, что эта “новость” была введена в обращение посредством египетских информационных сайтов. Последние сообщали, что боевики РПК из Сирии через территорию Ирана проходят в Армению.
В последние дни азербайджанские СМИ, ссылаясь на турецкий Haber7.com, писали, что якобы созданный недавно на севере Сирии армянский батальон YPG/PYD также был отправлен в Арцах для участия в боях против Азербайджана. Официальные турецкие источники также нацелены на продвижение этого ложного тезиса.
Сообщаем, что эта информация была опровергнута неоднократно. Эту тему затронули официальные источники как Арцаха, так и Армении. В частности, пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян, говоря на эту тему 9 сентября, заявил:
“… распространяя подобные сведения, Азербайджан пытается противопоставить их утвержденной информации о том, что их армия пополняется экстремистами из Сирии. Я могу сказать, что это абсолютная ложь и не соответствует действительности”.