2. haqqin.az-ը աֆղանական պատերազմի տեսանյութը ներկայացնում է՝ որպես ադրբեջանական բանակի «հաջողություն»
haqqin.az-ը աֆղանական պատերազմի տեսանյութը ներկայացնում է՝ որպես ադրբեջանական բանակի «հաջողություն»
Ադրբեջանական haqqin.az լրատվակայքը հերթական կեղծ տեղեկությունն է տարածել։
Այս անգամ Բաքվից ղեկավարվող կայքը ներկայացրել է տեսանյութ, որում երևում է, թե ինչպես է խոցվում մոտ 10 զինվորական տեղափոխող ռազմական մեքենա։ Կայքը մեծարել է սեփական երկրի զինված ուժերին և հայտարարել, թե Հայաստանի ղեկավարությունը թաքցնում է սեփական կորուստները։
«Տեղեկատվության ստուգման կենտրոնը», ուսումնասիրելով տեսանյութը, պարզել է, որ այն համացանցում հայտնվել է առնվազն 2019 թվականին։ Ամենայն հավանականությամբ այն արվել է Աֆղանստանում։ Կից ներկայացնում ենք ապատեղեկատվություն տարածող կայքի տարածած տեսանյութը, ինչպես նաև բնօրինակ տարբերակը։
Haqqin.az` հուլիս 2020
Բնօրինակ՝ դեկտեմբեր 2019
Նույնը  նաև տարածվել է 2019  թվականի նոյեմբերին В Контакте սոցիալական ցանցում։
Հիշեցնենք՝ 2020 թվականի հուլիսի 12-ից ադրբեջանական զինված ուժերը դիմեցին սադրանքի հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի հատվածում՝ Ուազ տեսակի ավտոմեքենայով մոտենալով հայկական դիրքերին։
Հայկական կողմի նախազգուշացումից հետո ադրբեջանական զինվորները, թողնելով մեքենան միջդիրքային հատվածում, հեռացան։ Կարճ ժամանակ անց ադրբեջանի զինված ուժերը սկսեցին հրետակոծել հայկական դիրքերն ու սահմանամերձ գյուղերը՝ թիրախավորելով նաև խաղաղ բնակչությանը։

2. haqqin.az представил видеоматериал афганской войны как успех азербайджанской армии
На этот раз управляемый из Баку сайт представил видео, на котором видно, как сбит военный автомобиль, перевозивший около 10 военных. Сайт возвеличил вооруженные силы своей страны и заявил, что руководство Армении скрывает собственные потери.
«Центр по проверке информации», изучив видео, выяснил, что оно появилось в интернете ещё в 2019 году. По всей вероятности, оно было сделано в Афганистане. В приложении представляем распространенный сайтом дезинформация видеоматериал, а также оригинальный вариант.
Haqqin.az ' июль 2020
Оригинал: декабрь 2019
То же самое было распространено и в ноябре 2019 года в социальной сети ВКонтакте.
Напомним, что с 12 июля 2020 года ВС Азербайджана прибегли к провокации на участке армяно-азербайджанской государственной границы, приблизившись к армянским позициям на автомобиле УАЗ.
После предупреждения армянской стороны азербайджанские солдаты, оставив машину на нейтральной зоне, покинули территорию. Спустя короткое время армия Азербайджана Азербайджана начала обстреливать армянские позиции и приграничные деревни, обстреливая также мирное население